Sosyal medya devleri içerik üreticilerini Blockchain tabanlı rakiplerine kaptırıyor

Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devleri içerik üreticilerini Blockchain tabanlı rakiplerine kaptırıyor.

Sosyal medya devleri içerik üreticilerini Blockchain tabanlı rakiplerine kaptırıyor.

Youtube’da yaklaşık 5 milyon takipçisi olan Peter Czerwinski’nin sahip olduğu Furious Pete kanalı, artık yeni videolarının çoğunu Youtube’da yayınlamıyor.

Kanalın takipçilerinin Furious Pete tarafından son iki ay içerisinde yayınlanan toplam 71 videonun 46 tanesine ulaşmak için Blockchain tabanlı Dtube’u kullanması gerekiyor.

Dtube aslında Youtube’a çok benzeyen bir platform, ancak video içerik oluşturucuları Youtube’tan farklı olarak kazançlarını reklam gelirleri yerine kullanıcıların bağışlarından kazanıyorlar. Ayrıca Dtube saldırgan içerik olabilecek videoları nadiren sansürlemekte.

İki ay önce Dtube’a içerik yüklemeye başlayan Czerwinski, içeriklerinin artık Youtube’da hak ettiği dolaşımı elde edemeyeceğini söyledi.

Youtube, reklam verenlerin baskıları sonucu videoları sansürlemek için daha sert çizgiler çekmeye başlamasının ardından, İçerik oluşturucuları giderek artan bir şekilde Dtube gibi Blockchain tabanlı sitelere kaçmaya başladı.

Dtube diğer benzer sitelerde olduğu gibi, Blockchain ağı Steem üzerinde çalışmakta olan bir site ve kullanıcılar içerik sağlayıcılarına dijital tokenlerle para göndererek destek olabilmekte.

Youtube, Facebook ve Twitter gibi reklama dayalı olan siteler, reklamların dolandırıcı olma ihtimali veya dijital paraların eninde sonunda menkul kıymetler olarak düzenlenmesi durumundan dolayı yasal yükümlülüklerden kaçınmak için kripto para birimleriyle ilgili olan reklamları yasaklamakta. Kripto para birimlerine ilgi duyan içerik oluşturucuları ise bunun kendilerini büyük platformlardan (Youtube, Facebook gibi) uzaklaştıran bir faktör olduğunu söylüyorlar.

Steem tabanlı sosyal ağ Steemit’in yöneticisi Ned Scott, Daha az merkeziyetçi platformların, içerik oluşturucularına ve kullanıcılarına daha fazla güç, gizlilik ve potansiyel verdiğinin altını çizdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl