İflas eden BlockFi FTX kurucusu SBF’ye dava açtı

Dün akşam saatlerinde iflasını açıklayan ve New Jersey'deki bir mahkemeye iflas başvurusunda bulunan BlockFi şirketi, aynı mahkemede Sam Bankman-Fried ve onun Emergent Fidelity Technologies adlı şirketine de dava açtı. BlockFi, iflasından Alameda ve SBF'y sorumlu tutuyor.

BlockFi şirketinin yaptığı iflas başvurusunun üzerinden 24 saat geçmemesine rağmen birçok önemli bilgi de gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Başvurunun yapılmasından kısa süre sonra BlockFi, hem SBF hem de onun yatırım şirketi Emergent Fidelity Technologies’in peşine düştü!

Borç karşılığı teminat gösterildi ama…

Financial Times’ın özel haberine göre; ABD merkezli kripto borç verme platformu, iflasından FTX, SBF ve Alameda şirketini sorumlu tutuyor. Davanın merkezinde ise SBF’nin sene başında aldığı Robinhood şirketi hisseleri yatıyor. Haberde, BlockFi’ın Alameda şirketine 680 milyon dolar kredi verdiği ve bu borcun teminatı olarak da FTX-Alameda’nın, SBF’nin aldığı HOOD hisselerini gösterdiği belirtildi. İşte BlockFi, Alameda’nın yapılan teminat anlaşmasına rağmen 680 milyon dolarlık borcu temerrüde düşürdüğünü belirtiyor.

Mahkeme dosyasında, borç alan şirketin ismi ve teminatın ne olduğu konusunda bilgi verilmiyor ancak FT, şirketin Alameda, teminatın ise SBF’nin aldığı HOOD hisseleri olduğunu ifade ediyor.

BlockFi mahkemeye verdiği bilgide, 9 Kasım günü Emergent şirketiyle bir anlaşma imzaladığını ve borç alan şirketin (ismi verilmeyen Alameda), teminatı (ismi verilmeyen Robinhood hisseleri) garanti altına aldığına belirtti.

“Kişisel hesabı üzerinden satmaya çalıştı”

Ancak BlockFi’ın iddiasına göre, FTX’in iflas başvurusundan hemen önce SBF, bu HOOD hisselerini Signal uygulaması üzerinden satmaya çalıştı. İddiaya göre SBF, kendi kişisel hesabı üzerinden bu uygulamayı kullanıyordu.

Emergent’ın aracı kuruluşu olan ED&F Man Capital Markets şirketi de, teminatı BlockFi’a transfer etme talebini reddetti ve fonları göndermedi.

Bankman-Fried henüz sene başında Vlad Tenev’in şirketi olan Robinhood’un %7.6’lık hissesini almıştı. O dönem, FTX’in Robinhood şirketini tamamen satın almak istediği de iddia edilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl