Kripto şirketleri BlockFi ve FTX-Alameda 875 milyon dolarlık ödeme için anlaştı

2022'deki kripto krizlerinde adeta iki kez iflas eden kripto-kredi şirketi BlockFi, FTX ve Alameda ile 875 milyon dolarlık ödeme için prensipte anlaşma sağladı. Anlaşma mahkeme belgelerinde de resmi şekilde belirtildi. Eğer BlockFi, FTX ve Alameda'dan bu parayı alabilirse, müşterilerine tam ödeme yapma fırsatını da elde etmiş olacak.

2022’nin yaz aylarında önce Terra LUNA kriziyle zor durumda kalan ancak aynı yılın kış ayalrında bu kez FTX kriziyle iflas eden BlockFi, tüm alacaklıların ödemelerini yapabilme konusunda önemli bir anlaşmaya vardı.

Kripto kredi şirketi, FTX ve Alamaeda ile, 874.5 milyon dolarlık ödeme yapılması konusunda, prensipte anlaşma sağladı. FTX’in yeniden yapılandırma programı hazırlanır hazırlanmaz ise BlockFi için 250 milyon dolalrık bir ön ödeme de yapılacak.

FTX ayrıca, BlockFi ile ilgili suçlamalarından da vazgeçecek. Prensipte yapılan tüm bu anlaşmaların garanti altına alınması için ise dava hakiminin imzası gerekiyor. Ancak uzmanlar imza atılmasına da kesin gözüyle bakıyor.

Karmaşık ilişkiler yumağı…

BlockFi ve FTX-Alameda üçlüsünün yoğun ve karmaşık bir kredi anlaşma geçmişi bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Terra LUNA krizinden sonra FTX, zor durumdaki BlockFi’ı satın almak istemişti. Hatta o dönem FTX, BlockFi’a 400 milyon dolarlık kredi sağlamış ve şirketin en büyük alacaklılarından biri olmuştu.

Bununla beraber aynı zaman diliminde BlockFi şirketi de, FTX’in kardeş firması olan ve onunla birlikte iflas eden Alameda’ya 900 milyon dolar kredi vermişti.

Tüm bu ilişkiler, 2022’nin kasım ayında FTX’in iflasıyla daha da karmaşık hale gelmiş ve 3 şirket de sonunda iflas başvurusu yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl