BlockFi’dan Bitcoin madencilik şirketlerine milyonlarca dolar kredi!

İflasını açıklayan BlockFi'ın kripto para madencilik şirketlerine de çok ciddi krediler verdiği ortaya çıktı. Bu şirketlerden bazıları borçlarının çoğunu ödemeyi başarırken Core Scientific gibi zor durumda olanların ise çok az ödeme yaptıkları belirtiliyor.

Dün akşam iflasını açıklayan kripto kredi platformu BlockFi’ın birçok madencilik şirketine de on milyonlarca dolarlık krediler verdiği görülüyor. Gazeteci Will Foxley, konuyla ilgili Twitter üzerinden önemli bilgiler verirken, BlockFi şirketinin verdiği kredilerin bir bölümünü alamayabileceğini belirtti.

Core Scientific en kritik şirket…

BlockFi’ın kredi verdiği madencilik şirketlerinin bazıları bu bilgileri kamuoyuna daha önce açıklamışlardı. Dolayısıyla rakamlar, bazı şirketler için net şekilde biliniyor. Örnek olarak Bitfarms şirketi BlockFi’dan 32 milyon dolar kredi aldı. %14.5 faizle yapılacak geri ödemenin vadesi de 2 yıl olarak belirlendi. Cipher Mining için kredi rakamı 49.6 milyon dolar. Ancak faiz bilinmiyor. Burada en kritik şirket olarak ise Core Scientific önplâna çıkıyor. Şu anda çok zor durumda olan Core Scientific, BlockFi’dan iki ayrı kredi aldı. Bunlardan biri, %13 faizle 2 yılda ödenecek olan 20 milyon dolar, diğeri ise 60 milyon dolar. Bu kredinin faizi ve ödeme vadesi ise bilinmiyor.

“Ekipmanları neredeyse bedavaya satıyor”

İflasın eşiğinde olan Core Scientific şirketinin elinde,resmi açıklamaya göre son olarak 62 BTC ve 30 milyon dolar nakit kalmıştı. Foxley’e göre şu anda şirketin elinde birkaç milyon dolar dışında hiçbir şey kalmamış da olabilir. Foxley ayrıca, Core Scientific’in şu anda neredeyse bedava sayılacak bir paraya , madencilik ekipmanlarını da sattığını belirtti.

Madencilere özel kredi var

ABD medyasındaki birçok geçmiş haberde de halka arz olmuş olan madencilik şirketlerinin en büyük ikinci kredi sağlayıcısının da BlockFi olduğu dile getiriliyor ancak bu bilginin şu an için herhangi bir resmiyeti bulunmuyor. BlockFi’ın resmi sitesine de girildiğinde, madenciler için ekipmanların teminat gösterildiği kredi seçeneklerinin de mevcut olduğu görülüyor.

İflas mahkemesinde açılacak dosyalarla birlikte BlockFi ve kredi verdiği madencilik şirketleriyle ilgili daha fazla detay önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl