İflas eden BlockFi’dan mahkemeye “Çekimleri açalım” talebi

Terra LUNA çöküşünün yaşanmasının ardından iflas eden ve FTX tarafından "kurtarılan", ancak daha sonra FTX'in de sektörden çekilmesiyle, yaklaşık 5 ayda ikinci kez iflas eden BlockFi'dan mahkemeye yeni bir talep geldi.

blockfi

Kripto borç ve faiz platformu BlockFi, cüzdanlarında fonları kilitli kalan kullanıcıların çekim işlemlerinin açılması için iflas mahkemesine bir başvuruda bulundu. 19 Aralık’ta yapılan başvuru için ise karar, 9 Ocak tarihine alınan duruşmada verilecek.

“İstedikleri zaman varlıkları çekebilmelidirler”

Mahkemeye sunduğu talep dosyasında “BlockFi Cüzdan Hizmet Şartları”nın açık ve net olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu hizmet şartlarında, ‘BlockFi cüzdanlarınızda tutulan kripto paralar her durum ve şartta size aittır ve BlockFi’a transfer edilemez’ denilmektedir. Cüzdan hesaplarında yer alan varlıkların, alacaklılar ile hiçbir hukuki ilgisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla müşteriler de ilgili varlıkları eğer çekmek isterlerse, istedikleri zaman çekme hakkına sahip olmalıdırlar”

9 Ocak’taki duruşmanın ardından, şirketin uluslararası müşterileri için de 13 Ocak’ta ayrı bir duruşma yapılacak ve karar verilecek. Yapılan açıklamada ayrıca mahkemeye yapılan başvurunun, müşterilerle de paylaşıldığı bilgisi verildi.

Hatırlanacağı üzere yaz aylarında 680 milyon dolar karşılığında FTX’in ABD kolu olan FTX.US’in satın aldığı BlockFi, borsanın batmasının ardından 28 Kasım’da çekim işlemlerini durdurmuş ve iflas mahkemesine başvurmuştu.

Şirket verdiği bilgilerde, elinde 257 milyon dolarlık nakit bulunduğunu ve bu meblağın da yeniden yapılandırma süreci için yeterli olacağını belirtmişti.

BlockFi gibi benzer şekilde iflas eden Celsius şirketi de, faiz hesaplarına dahil olmayan ve sadece cüzdan kullanan kullanıcılarının çekim işlemlerinin açılması için kendi iflas mahkemesine bu ay başlarında talepte bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl