Kripto şirketi Blockstream’in “unicorn” statüsü tehlike altında

Bitcoin'in ilk dönem geliştiricilerinden olan Adam Back'in CEO'luğunu yaptığı kripto altyapı şirketi Blockstream de, ayı sezonundan ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Şirketin geçen sene 3.2 milyar dolara ulaşan değeri şu anda 1 milyar dolara indi.

Geçtiğimiz sene Fed’in faiz artırma kararıyla başlayan, Mayıs ayında Terra LUNA ve Kasım’da da FTX çöküşleriyle iyice sertleşen “kripto kışı” şirketlerin mali durumlarını da kötü etkiliyor. Birçok kripto şirketi gibi önemli firmalardan biri olan Blockstream’in de şu anda “nefes almak için” yeni bir yatırım alma çabası içinde olduğu ve bir fonlama turu düzenleyeceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz sene Bitfinex’in de içinde bulunduğu birçok firmadan bir B Serisi fonlama turunda toplamda 210 milyon dolar yatırım alan ve 3.2 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan şirketin şu anki değeri ise 1 milyar dolara indi. Bilindiği gibi 1 milyar dolar değerin üzerine çıkan şirketler “unicorn” sıfatını kazanıyor. Ancak Bloomberg’in verdiği habere göre; Blockstream, yeni bir yatırım bulamaması halinde bu sıfatı önümüzdeki dönemde kaybedebilir.

Konuyla ilgili konuşan CEO Adam Back, istedikleri yatırımı almaları halinde gelecek miktarın kripto para madencilerinin kullanması için ayırdıkları hizmetin büyütülmesine harcanacağını dile getirdi. Back, düzenlenecek olan yatırım turunda ne kadar fon almak istedikleri konusunda ise bir bilgi vermedi.

“Madenciler daha fazla yer talep ediyor”

Kendi kapasitelerinin kısa sürede üzerine çıktıklarını ve yeni müşterilerinin de kendilerinden madencilik hizmetleri için daha fazla yer talep ettiğini belirten Back, “Bizden yüksek ölçekte madencilik hizmeti talep ediliyor” dedi.

Hatırlanacağı üzere şirket, Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’nin kurucusu olduğu Block firmasıyla ortak şekilde, yenilenebilir enerjiyle Bitcoin madenciliği projesi başlatmıştı. Yeni projede Tesla’nın güneş ve enerji depolama ürünleri kullanılacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl