Blokzincir ve Kripto Varlıklar Platformu’ndan siyasilere çağrı

Türkiye'de 14 Mayıs günü yapılacak olan seçimler Türk kripto para dünyasının da beklentilerini ifade etmesine olanak tanıdı. Blokzincir ve Kripto Varlıklar Platformu, Türk kripto camiasının önemli isimlerinin de destek verdiği bir açıklama yayımladı.

Blokzincir ve Kripto Varlıklar Platformu, Türk kripto camiasının bilinen isimlerinin de destek olduğu bir açıklama yayımladı. 14 Mayıs seçimlerinin ülkemiz için önemine değinerek başlayan açıklamada, Türkiye’nin kripto paralar alanında dünyada en önde gelen ülkelerden bir olduğu ve bu nedenle regülasyonlar ile ilgili düzenlemelerin yapılmasının çok önemli olduğu dile getirildi.

“2021 düzenlemesi gözden geçirilmeli”

“Türkiye teknolojiyi sadece takip eden değil aynı zamanda ona yön veren bir ülke olmalıdır” şeklinde başlayan yazıda özellikle 2021 yılının nisan ayında, gece saatlerinde açıklanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmelik” hakkında da düzenleme ve gözden geçirme talep edildi.

Dünyadaki Web3, yapay zeka ve diğer teknolojik gelişmelere ayak uydurulması adına AR-GE merkezlerinin kurulması ve alınan kararlarda bu merkezlerin fikirlerinin alınması gerektiği de ifade edildi.

Türkiye’nin kripto para ve blok zinciri teknolojisi alanında liderliğe oynayabilecek bir ülke konumunda olduğu da belirtilirken, platformun tüm katkıları vermeye hazır olduğu yazıldı.

Çağrı metnindeki 7 madde şöyle:

  1. Türkiye, teknolojiyi sadece takip eden değil, aynı zamanda teknolojiye yön veren bir ülke olmalıdır. Bu amaçla, blokzincir teknolojisi ve kripto varlıkların yasal olarak düzenlenmesi konusunda hızlı adımlar atılmalıdır.
  2. Hayata geçirilecek düzenlemeler ile halihazırda kripto varlıklar alanında faaliyet gösteren işletmelerin lisanslanmasını ve denetime tabi olmasını, bununla birlikte yenilikçi iş modellerinin test edilebileceği deney ortamlarının (sandbox) oluşturulmasını ve desteklenmesini içermelidir.
  3. Kripto varlıklar, blokzinciri teknolojisinin geniş uygulama alanları itibariyle pek çok farklı iş modeli için de kullanılabilirler. Bu nedenle kripto varlıkların uygulama bazında tanımı doğru şekilde yapılmalıdır.
  4. Blokzincir teknolojisinin yenilikçi uygulama alanlan küresel ölçekte başarılı şirketlerin doğmasına vesile olacaktır. Bu nedenle blokzincir geliştiricilerinin hibe, kredi, teşvik gibi kalkılada desteklenmesi gerekmektedir.
  5. Türkiye ödeme teknolojileri alanında dünyanın en ileri çözümlerin sahip ülkesidir. Bu çerçevede Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetinelik° tekrardan gözden geçirilmeli, engelleyici olmak yerine düzenleyici bir yapıya kavuşturulmalıdır.
  6. Kripto varlıkların yanı sıra Web3 teknolojileriyle ilgili yapay zeka ve diğer bileşenlerin tamamlan ve ülke teknolojisine entegrasyonu için araştırma ve geliştirme merkezleri kurulmalı ve bu merkezlerin görüşleri alınmalıdır.
  7. Türkiye teknolojik dönüşümde başarılı olabilecek değer ve kaynağa sahiptir. Yukarıdaki maddeler, Türkiye’yi bu alanda lider konuma getirebilecek öneriler alarak değerlendirilmelidir. Bu ülkenin teknolojik dönüşümde lider ülke olabileceğine inanan, bu ekosistemin temsilcileri olarak bizden istenen tüm katkıları vermeye de hazır olduğumuzu belirtiriz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl