Bitcoin vadeli ETF’i Bloomberg Terminal ekranına ekleniyor

Bitcoin'in TSİ Cuma akşamüstü saatlerinde 60200 doların da üzerine çıkması kripto para yatırımcılarını heyecanlandırırken bu fiyat artışının arkasındaki sebep de merak konusu oldu. Bloomberg'in ETF analisti James Seyffart ise soru işaretlerini ortadan kaldıran bir tweet attı ve Bloomberg veri terminaline ProShares Bitcoin Strategy ETF'inin eklendiğini belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kısa süre içinde bir ETF onayı verip vermeyeceği merakla beklenirken, birkaç gündür üst üste gelen haberler beklentileri adeta tavan noktasına taşıdı. Beklentilerin artması fiyat hareketine de yansıdı ve en büyük kripto para bu sabah itibariyle önce 59 bin dolar, akşamüstü saatlerinde de 60 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Asıl sebep ortaya çıktı

Aslında ETF beklentileriyle fiyat önce 55 bin doları, Bloomberg’in bu sabahki (TSİ) “SEC, vadeli işlem sözleşmeleri ETF’ine onay verecek” haberinin ardından da 58 bin doları aşmıştı. Ancak akşamüstü saatlerinde sert şekilde 60 bin doların da yukarı doğru kırılması, yatırımcılarda soru işaretleri yaratmıştı.

“ETF terminale ekleniyor”

Bloomberg’in ETF analisti James Seyffart ise soruları ortadan kaldıran bir paylaşımda bulundu ve şu tweet’i attı:

“İşte burada! Bloomberg’in veri ekibi, ProShares Bitcoin Strategy ETF’ini terminale ekliyor. ETF’in kısaltması da BITO olacak. GBTC’nin %2’lik prim fiyatının yarısından daha az bir fiyatı olacak. Bu ekran gelecek hafta yayında olacak. Ya Pazartesi ya Salı… Ayrıca şunu da eklemek lazım ki, Valkyrie de, borsada menkul kıymet işlemi için gerekli olan 8A dosyasını sundu. Bu konuda ProShares’den bir hamle yok. Dolayısıyla Valkyrie, tahminime göre, kesine yakın bir biçimde gelecek hafta işlem görmeye başlayacak”

Hatırlanacağı üzere dün de Bitwise direkt olarak Bitcoin fiyatına endeksli bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu. SEC’nin ilk olarak vadeli işlem sözleşmelerine dayalı bir borsa yatırım fonuna onay vermesi bekleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl