BMW, kilometre takibi için bir Blockchain platformunu test ediyor

Otomobil devi BMW, startup inovasyon programı aracılığıyla kiralık taşıtların aldığı mesafeleri takip etmek için bir Blockchain platformunu test ediyor.

Otomobil devi BMW, startup inovasyon programı aracılığıyla kiralık taşıtların aldığı mesafeleri takip etmek için bir Blockchain platformunu test ediyor.

Bu girişim, Şubat ayında piyasaya sürülen, şirketin Innovation Lab’inin bir parçası olarak BMW Group UK ile birlikte çalışacak olan Blockchain startup’ı DOVU ile ortaklaşa yürütülüyor.

Özellikle DOVU, BMW’nin filo yönetiminde, sürücülerin kiralanmış veya ödünç alınmış araçların günlük kayıtlarını tutmalarını sağlamak amacıyla Alphabet ile birlikte bir sistem geliştirdi.

DOVU’nun ürün sorumlusu Alex Morris, sistemin, BMW’ye araçlarının ne kadar etkin olduğunu ve bunların üzerindeki etkiyi anlaması konusunda yardımcı olacağını söyledi.

Morris, CoinDesk’e şu açıklamaları yaptı:

“Yaptığımız şey aslında, bu ekonomiyi DOVU platformunda kurmaya çalışmak. Sürücüler bu sistemde token kazanabilirler ve aynı zamanda yine hizmetlerde token’ları harcayabilecekler. Örneğin Dovu ekosistemini kullanarak yedek lastik veya benzeri bir şey elde edebilirler. Bu durumda BMW ödül kategorisini bir akıllı sözleşme olarak tanımladı. Akıllı sözleşmeler için parametreler sağlandığı sürece sürücüler token kazanabilirler.”

Morris, mevcut otomatik mesafe takip sistemlerinin güvenilmez olduğunu ve şirkete kullanabileceği bilgiler vermediğini söyledi.

Bu pilot program, kiralanan veya ödünç alınan araçların sürücülerinin haftalık olarak kat ettikleri mesafeleri DOVU’nun Blockchain’inde saklanan bir günlüğe kaydetmelerini kapsıyor.

Morris, şu anda araçların kilometrelerinin yeniden satış değerleri için önemli bir faktör olduğunu belirtti.

DOVU’nun topluluk yöneticisi Max Lomuscio, “Ortaklığın ilk kısmı şimdiden tamamlandı. Şimdi startup ikinci aşama olarak sürücülerle yapılacak olan gerçek denemelere geçiyor. Bu deneme aşaması, 6-8 hafta daha sürmeli.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Antalya Oto Lastik Yanıtla

    Biz de antalyada lastik ve balans ayarını bundan sonra blockchain ile yapmayı düşünüyoruz, inovasyonsa inovasyon !