BNB Chain’in ardından Bitcoin destekli DeFi platformu da hack’lendi

TSİ dün gece saatlerinde BNB Chain'de yaşanan hack olayının ardından, buradaki meblağ kadar büyük olmasa da, Sovryn adlı merkeziyetsiz finans platformu da hack'lendi. Saldırganlar 1 milyon dolarlık kripto parayı çalma girişiminde şu ana kadar kısmen başarılı oldular. Yapılan açıklamada fonların yarısının kurtarıldığı belirtildi.

hack (1)

Bitcoin destekli merkeziyetsiz finans platformu olan ve BTC’lerin RBTC’ye çevrilerek faiz kazanıldığı, ayrıca çeşitli takas işlemlerinin yapılabildiği Sovryn platformu da hack kurbanı oldu.

1 milyon $ çalındı, yarısı kurtarıldı

Hacker ya da hacker’lar protokolden 1 milyon dolarlık kripto para çalmayı başardılar. Çalınan kripto paralar 45 RBT ve 210 bin USDT oldu. Sovryn kurucusu olan Edan Yago, ekip geliştiricilerinin çok katmanlı bir güvenlik sistemi çalıştırdıklarını ve bu sayede hacker’ların çekim işlemleri esnasında fonların yarısını kurtardıklarını söyledi.

Sovryn’den yapılan açıklamada ayrıca saldırganların borç verme ve alma protokollerini hedef aldıkları ve saldırının da RBTC ve USDT borç verme havuzlarını etkilediği belirtildi. Hacker’lar, xUSD token’ı teminat olarak göstererek, almaları gereken RBTC’den çok daha fazlasını aldılar.

Bilindiği üzere RBTC, Bitcoin fiyatına eşit olan ve Bitcoin ağının yan zincirinde çalışan Rootstock ağında kullanılan bir kripto para… RBTC için, Ethereum ağı üzerindeki WBTC benzetmesi de yapılabilir. Rootstock üzerinde akıllı sözleşmeler ve dApp’ların kullanımının yanında, ölçeklenebilirlik de çok daha rahat yapılabiliyor.

2022’de 2.3 milyar dolar çalındı

2022 yılı da, hack olaylarının ciddi şekilde yaşandığı bir zaman olarak kayıtlara geçiyor. Mart ayındaki 800 milyon dolarlık Axie Infinity’nin Ronin köprüsü olayından dün akşam saatlerindeki BNB Chain saldırısına kadar bu sene birçok hack olayı yaşanırken, rakamlar saldırganların toplamda 2.32 milyar dolarlık varlık çaldığını gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl