BNB düşüşüyle ilgisi var mı: CZ’den 10 maddelik FUD açıklaması

Binance borsasının CEO'su Changpeng Zhao, kendileri hakkında bilerek olumsuz haber yapanlara karşı Twitter'dan 10 maddelik, cevap niteliğinde bir yazı yazdı. Kendilerine karşı bilerek ve para alarak kötü niyetli haberler yapıldığını dile getiren CZ, ayrıca "Binance daha çok tık getiriyor" yorumunu da yaptı.

Binance CEO’su Zhao, kendileri hakkında çıkarılan kötü niyetli haberleri FUD olarak nitelendirdi ve bu haberlerin rakipler tarafından para ödenerek bilerek yaptırıldığını savundu. Son dönemde BNB fiyatındaki düşüş dikkat çekerken CZ ise isim vermeden, SBF’nin haber sitesi Block’un CEO’suna ev almasını da örnek gösterdi. Bilindiği üzere BNB fiyatı son 15 gün içerisinde yaklaşık 300 dolardan 250 doların altına kadar inmişti.

Kendileri dışında da birçok merkezi borsaya karşı bir nefret söz konusu olduğunu belirten CZ’nin Twitter’da yaptığı değerlendirmeler şu şekilde:

“CEX’lere karşı bir nefret söz konusu…”

İnsanlar Binance için neden FUD yaratıyorlar? Şunu söylemek lazım ki, belli bir grup, CEX’lerden (merkezi borsalar) nefret ediyor. CEX’lerin kripto benimsenmesine olan katkısını düşünmeden bunu yapıyor. Tabii ki herkes fikirlerini söyleyebilir, bunda sorun yok.

“Sorun bizde olmasa bile bunu kanıtlamak çok zor”

Bazıları işlem yaparken, bazıları da başka sorunlar yaşayarak merkezi borsalarda para kaybediyorlar ve bundan bizi sorumlu tutuyorlar. Her olayın da siyah-beyaz ya da doğru-yanlış kadar net bir ayrımı olamadığını da söylemek lazım. Bir kişi kendi bağlantısından ötürü Binance’e giremiyorsa bunu bizim tespit etmemiz ya da kanıtlamamız çok zor. Hatta hiçkimse sorun yaşamasa ve hatta hiçbir bekleme sorunu olmasa bile… Bunu kanıtlayamayız.

“Medya kuruluşlarına bizi kötülemek için para veriyorlar”

Bazı endüstri oyuncuları bizi rakip olarak görüyorlar. Ve bu firmaların, medya kurumlarına, o kurumun değerinden fazla şekilde para akıttığını hatta CEO’larına ev bile aldıklarını görüyoruz. Yani bazı medya kurumları bizi kötülemek için para lıyorlar. Bu medya kuruluşlarının bazıları ise ‘rakiplerimiz’ tarafından satın alınmış durumdalar… Bu şirketler onların kazançlarını kestiğimizi düşünebilirler ki, bu yanlış, bunu yapan biz değil, tamamen kendileri. Başarısız olan onlar.

“Bankalar blok zincirine adapte edilmeli”

Kripto hala genel benimsenme sağlayamadı. Toplam oranın sadece yüzde 5’indeyiz. Çoğu insanın sektör hakkında ciddi şüpheleri var. Bazı medya organlarının daha geleneksel olan ve kendi görüşlerine yakın olan bir okuyucu kitlesi var. Bunda yanlış bir şey de yok. Aynı bankalar için de geçerli. Geleneksel olmak kötü değil aam ilerici olmayan da birçok politikacı var. Bankalarını kripto paralara açmayarak ‘korumak’ isteyen birçok yöneticiyle de tanıştım. Ama onların görüşünde değilim. Bankaları korumanın tek yolunun, onları blok zinciri teknolojisine adapte etmek olduğunu düşünüyorum. Burada yanlış da düşünüyor olabilirim.

“Biri kötü çıktıysa diğerleri de mi öyle?”

Ve ayrıca birçok genelleme de yapılıyor. Bir CEX kötüyse diğerleri de kötüymüş gibi anlaşılıyor. Bir CEX’i çok sevdilerse ve bu şirket kötü çıktıysa, diğerlerinden öç alır gibi daha çok nefret ediyorlar. Çinli görünümlü Kanadalılara karşı çok az insan ırkçı olabilir ama kim bilir? Umrumuzda bile değil…

“Binance daha çok tık getiriyor”

Tık sayısı… Binance hakkında yazarsanız her zaman daha fazla tık alırsınız. Eğer daha küçük bir borsa için yazarsanız daha az… Büyüklüğün avantajları ve dezavantajları vardır.

Yukarıda saydığım maddelerin kesin bir doğrusu ve yanlışı yoktur. Bizim dünyamız böyle… Biz de mükemmel değiliz. Eleştirileri kabul ederiz ama kötü niyetlilere ve FUD’lara da karşı çıkarız. Sizlerin destekleriyle kendi ürünlerimizi oluşturmaya devam edeceğiz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl