bnb ne zaman çıktı

BNB Ne Zaman Çıktı?

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance tarafından piyasaya sürülen BNB, Bitcoin kadar olmasa da son birkaç ayda çizdiği grafik birçok yatırımcıyı mutlu etti. Durum böyle olunca, BNB için birçok soru sorulmaya başlandı. Bu sorular arasında BNB ne zaman çıktı, BNB ilk çıktığında ne kadardı gibi sorular da yer alıyor. Gelin şimdi hep birlikte BNB’nin yolculuğunu inceleyelim.

BNB Ne Zaman Çıktı? BNB’nin çıkış tarihi, 26 Haziran 2017 ile 3 Temmuz  2017 tarihlerine dayanıyor. Bu iki tarih arasında Binance tarafından düzenlenen bir ICO ile kripto para piyasasına giren BNB, çıktığı ilk tarihte 100 milyon adet olarak kripto para piyasasında yer aldı.

ICO hakkında bilgi almak için ICO nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

BNB İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Peki BNB, yani Binance Coin ilk çıktığında ne kadardı? BNB’nin ilk fiyatından söz edebilmek için yine ICO’suna bakmak gerekiyor. Bu ICO’yu incelediğimizde ise BNB’nin ilk çıkış fiyatının 0,11 USD olduğunu görüyoruz.

Yani ICO katılımcıları, 2017 yılında 1 adet BNB için, 0,11 Amerikan Doları ödediler. Bu dolar kurunu, aynı tarihlerde Türk Lirasına çevirecek olursak, BNB’nin ilk çıktığındaki Türk Lirası karşısındaki değeri yaklaşık olarak, 38 kuruş oluyor.

Yazıyı hazırladığımız, 26 Mart 2021 tarihinde BNB piyasalarda 236.4 USD olarak işlem görüyor.

BNB Neden Bu Kadar Yükseldi?

BNB hakkında sorulan sorulardan birisi de neden bu kadar değerlendiği oldu. ICO tarihinden itibaren incelediğimizde BNB, 2000 kat değer kazanmış diyebiliyoruz. Ancak bunun birçok sebebi bulunuyor.

Öncelikle BNB, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in token’ı. Ancak BNB sadece bu özelliği sebebiyle değerli değil. Bunun arkasında birçok sebep de yer alıyor.

Öncelikle BNB, Binance Smart Chain üzerinde yer alan bir token olması sebebiyle değerini arttırdı. Çünkü Ethereum ağında meydana gelen yoğunluk sebebiyle, kullanıcılardan istenen işlem ücretleri bir hayli arttı. Durum böyle olunca da Ethereum ağı yerine Binance Smart Chain’i kullanan kişi sayısı da artmış oldu. Bu artış BNB’nin değer kazanmasını sağladı.

Okuma Önerisi | Binance Smart Chain Nedir?

BNB’nin keskin bir artış yakaladığı 19 Şubat 2021 tarihinde, Binance Smart Chain de yükselişini devam ettirdi. Şubat ayında Binance Smart Chain üzerinde gerçekleşen işlemlerin hacminin artmasıyla birlikte, BNB’nin fiyatı da arttı. Bu artışı daha da somutlaştırmak gerekirse BSC üzerinde gerçekleşen işlem sayısı ocak ayında 270 bin civarındayken, şubat ayında 2 milyon 500 bine ulaştı.

Artışı tetikleyen bir diğer sebep ise Binance borsasında, kullanıcılar işlem komisyonlarını BNB ile ödediklerinde, komisyon oranlarında indirime gidiliyor. Durum böyle olunca BNB sahibi olmak da bir avantaj haline geliyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl