binance-coin-nedir

Bitcoin’in son dönemlerdeki yükselişiyle birlikte altcoin‘lerde de yükseliş hareketleri meydana geldi. Bu altcoin’lerin arasında da Binance Coin (BNB) ilk sıralarda yer alıyor diyebiliriz. Özellikle son bir ayda yaptığı yükselişle yatırımcılarını sevindirien BNB nedir, sorusuna gelin hep birlikte yanıt arayalım.

[toc]

BNB nedir?

Elbette BNB’nin yükselmesi ve insanların dikkatini çekmesiyle birlikte yeni yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan birisi “BNB Nedir?” sorusu oldu. BNB dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük borsası Binance’in piyasaya sürdüğü bir kripto paradır. Sembolü BNB olan kripto paranın ismi ise Binance Coin’dir.

Peki, BNB nasıl hayata geçirildi? 26 Haziran 2017’de Binance tarafından yapılan kripto para arzı (ICO) 3 Temmuza kadar sürdü. Bu 11 günlük sürenin ardından BNB, Binance’de işlem görmeye başladı.

BNB ilk çıktığında çok düşük bir fiyata sahipti. Eğer 2017’de bir ETH sahibiyseniz 2700 BNB sahibi olabilirdiniz. Diğer yandan o tarihlerde 1 BTC ile 20,000 BNB satın almak mümkündü. Böyle bir karşılaştırma ile BNB’nin ne kadar arttığını daha iyi anlayabiliriz.

BNB nasıl çalışır?

BNB ilk çıktığında ERC-20 tabanlı bir kripto paraydı. Ancak, Binance, daha sonra kendi akıllı zincirini kurarak BEP2 tabanlı bir kripto para birimi ortaya çıkarmıştır. Bu noktadan sonra, Binance kullanımda olan ERC20 tokenları yakarak BEP2 formatına dönüştürmektedir.

BNB ilk çıktığında toplam 200 milyon (200.000.000) arza sahipti. Ancak, Binance’den yapılan açıklamada bu miktarın her sene düşürüleceği biliyoruz. Yani borsa belirli ya da belirsiz zaman aralıklarında piyasada bulunan BNB’leri bir daha geri gelmemek üzere dolaşımdan kaldırıyor.

Bunun sebeblerinden birisi de Binance Coin piyasasında meydana gelebilecek enflasyonu engellemektir. Diğer yandan Binance, BNB’yi piyasaya sürdüğünde, her yıl elde ettiği kârın %20 ile BNB alıp, yakacağını da kripto paranın whitepaper’ında yatırımcılarıyla paylaşmıştı. Fakat son yapılan whitepaper güncellemesinde, daha önce bahsettiğimiz %20 oranı değiştirildi. Bahsettiğimiz %20 oranı yerine Binance elde ettiği kârın bir kısmıyla BNB alacağını yatırımcılarla paylaşmıştı.

BNB’nin avantajları nelerdir?

BNB, Binance’e ait bir kripto para projesi olduğu için, Binance üzerinde kullanıldığında birçok avantajı var.

İlk avantaj Binance borsası üzerinde gerçekleştirdiğiniz kripto para işlemleri için komisyon ücretlerini BNB ile ödeyebilirsiniz. Peki komisyonları BNB ile ödemek size neler sağlayacak?

Borsadan gelen bilgiye göre BNB ile yaptığınız komisyon ödemeleri, Binance’in 5. yılına kadar indirimli olacak. Binance’in 2017’de kurulduğunu düşündüğümüze, çok az bir süremiz kalmış diyebiliriz. Şu anda Binance’in kuruluşunun üzerinden 3 yıl geçtiği için BNB ile yaptığınız komisyon ödemelerinden %12,5 oranında indirim elde edebiliyorsunuz. Bu oran dördüncü yılda %6,75’e düşüyor. Beşinci yılda ise BNB ile yaptığınız komisyon ödemeleri indirim sağlamayacak.

BNB kullanmanın bir diğer avantajı ise Binance Launchpad üzerinden gerçekleştirilen token satışlarında BNB kullanabilirsiniz.

BNB madenciliği nasıl yapılır?

Binance Coin (BNB), madenciliği yapılamayan bir kripto para birimidir. Yani, piyasada olan tüm BNB’ler, Binance tarafından projenin başında üretilmiş ve yarısı yatırımcılar tarafından alınmıştır.

Binance Coin (BNB) hangi ülkenin ve BNB’nin

sahibi kim?

Kripto paraların genellikle sahibi bulunmuyor desek yanılıyor olmayız. Ek olarak, kripto paralar herhangi bir ülkeye ait değil. BNB’yi incelediğimizde de merkeziyetsiz (DeFi) bir yapısının olduğunu görüyoruz.

Elbette BNB, Binance borsasının kripto para birimidir. Ancak, BNB’nin bir ülkeye ya da kişiye bağlı olduğunu söylemek çok zor denilebilir. Hatta Binance Coin’in, Binance ait olduğunu dahi söyleyemeyiz. BNB merkeziyetsiz bir yapıda olduğu için, herhangi bir kişiye, ülkeye ya da kuruma değil. Sadece projesi, Binance borsası tarafından hayata geçirilen bir kripto para birimi.

BNB Coin’in geleceği nasıl olacak?

BNB’nin geleceği hakkında kesin bir şey söylemek elbette doğru olmayacaktır. Ancak BNB, Binance Smart Chain ağı üzerinde çalıştığı için son günlerde yükseliş gösterdiği söylenebilir. Çünkü Ethereum ağında meydana gelen yüksek komisyon ücretleri, kripto para sahiplerinin Binance Smart Chain kullanmasına sebep oldu. Bu kullanım sonucunda da BNB’nin fiyatı arttığını söyleyebiliriz. Burada değinmemiz gereken bir diğer nokta ise Binance Coin projesinin, dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’e ait olması. Binance kripto para borsası için olumlu olan gelişmeler BNB’nin fiyatlanmasını da pozitif etkiler.

BNB nasıl ve nereden alınır?

BNB’de, 2021’den itibaren devam eden %800 oranındaki yükselişin ardından BNB nasıl ve nereden alınır soruları da çok sorulmaya başladı. BNB alabilmek için Binance’e kayıt olmanız, ardından hesabınıza bakiye yüklemeniz gerekir. Binance’e nasıl kayıt olabileceğinizi görmek için Bitcoin hesap açma yazımızı okuyabilirsiniz.

BNB ne zaman çıktı?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi BNB, 26 Haziran 2017 ile 3 Temmuz 2017 arasında yapılan bir ICO sonrasında kripto para piyasasındaki yerini almıştır.

Evet, bu yazımızda sizlere BNB nedir, BNB nasıl ve nereden alınır, BNB’nin avantajları neler gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Daha fazla içerik için Bitcoin haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl