4 trilyon dolar yöneten Fransız devi BNP Paribas, BlackRock Bitcoin ETF’i aldı

Fransa'nın çok uluslu dev bankası BNP Paribas da Bitcoin trenine bindi. Bankanın 2024'ün ilk çeyreğinde BlackRock'ın ETF'i olan IBIT fonundan aldığı belirtildi. Bankanın aldığı ETF'in değerinin ise 1 BTC'den az olduğu görülüyor.

Fransız bankası BNP Paribas, 2024’ün ilk çeyreğinde hisse başına 40,47 dolardan 1030 adet IBIT hissesi satın alarak toplamda 41.684,10 dolar harcadı. Bildirim SEC’ye de resmen yapıldı. Bankanın mevcut fiyatlarla 1 adet Bitcoin’in değerinden daha az alım yapması gözlerden kaçmadı.

Yine tarihi bir U dönüşü

Türkiye’de de faaliyet gösteren ve dünya çağında 4 trilyon dolar değerden fazla varlık yöneten BNP Paribas, 2022 yılında kripto paralara “kapıyı kapattığını” duyurmuştu. Benzer sözler, bugün kripto alanına ve tokenizasyona büyük yatırımlar yapan BlackRock’tan da gelmişti.

Kurumsallar geliyor

Dünyanın önemli finans kurumlarından birinin ilk kez, bir spot Bitcoin ETF’i aldığı görülürken, bu anlamda kurumsal firmaların ve fon yöneticilerinin de bu alana geldiği veya gelmek istediği de adeta resmen kanıtlanmış oldu. Bu haberin, aslında bir başka haberin ardından gelmesi de tesadüf gibi gözükmüyor. BNP Paribas’nın Bitcoin ETF’i aldığının ortaya çıkmasından birkaç saat önce de, BlackRock şirketinin dijital varlıklardan sorumlu yöneticisi olan Robert Mitchnick de; varlık fonları, büyük yardım ve bağış kurumları ile diğer finansal kurumlara Bitcoin spot ETF’i konusunda bilgilendirmelerde bulunduklarını açıklamıştı.

Bitcoin’de yükseliş var

BNP Paribas’nın Bitcoin ETF’i aldığı haberinin yayılmasından sonra ise Bitcoin’de yükseliş geldi. Bin dolardan fazla yükselen en büyük kripto para 59 bin doları da aşmayı başardı.

ABD’li olmayan yabancı bankalar ve diğer şirketler, eğer bu ülkede işlem görüyorsa ve 100 milyon dolardan fazla varlık yönetiyorsa, çeyreklik bazda SEC’ye bu tarz bildirimleri yapmak zorundalar. Şirketler, çeyreğin bitiminden en geç 45 gün içerisinde SEC’ye ilgili konu hakkında bilgi verme durumundalar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl