BofA CEO’su: Faizler 2024’te düşmeye başlar!

ABD'nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America'nın CEO'su Brian Moynihan, ekonomik kriz, resesyon ve faizler hakkında konuştu. Moynihan, sert bir resesyon beklemediğini ve faizlerin de gelecek sene düşmeye başlayacağını düşündüğünü belirtti.

Bank of America CEO’su Brian Moynihan, Avustralya’da katıldığı bir ekonomi panelinde ABD’nin “hafif ve teknik bir resesyon” geçireceğini savundu. Teknik resesyon dışında, kötü bir girişat beklemediğini belirten Brian Moynihan, ekonominin her çeyrekte yüzde 0,5 ile yüzde 1 arasında küçüleceğini düşündüğünü söyledi.

“Faizler 2024 2. çeyreğinde inmeye başlar”

Banka olarak fikirlerinin 2023’ün 3. çeyreği itibariyle resesyonun görülmeye başlanacağı yönünde olduğunu dile getiren CEO şunları söyledi:

“Çok derin ve güçlü bir resesyon göreceğimizi sanmıyorum. Büyük bir kitle yaşanan hafif resesyonu hissetmeyecek bile… Zaten bu teknik bir resesyon olacak. Tüketiciler hala para harcamaya devam ediyor. Hatta ocak ve şubat aylarında bu harcamalar artış gösterdi. Hem harcıyorlar hem de hesaplarında para var. ABD ekonomisi hala güçlü. Bu yüzden faizleri yüksek tutmaya çalışıyorlar. Bu noktadan toplamda 75 baz puanlık bir artış daha bekliyorum. Ve bu noktada da uzun süre tutmak zorunda kalacaklar. 2024 ikinci çeyreği itibariyle de faizler artık düşmeye başlayacaktır”

Faiz artışlarının ABD ekonomisinde bazı yavaşlama sinyalleri gösterdiğini de belirten BoFA CEO’su, bu işaretlerin çok hafif olduğunu ve şu an için yeterli olmadığını da söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl