Borç limiti sorunu Bitcoin’e yaradı: Altın ve tahvilden sonra geliyor

ABD'de devam eden borç limiti krizi esnasında finans medyası devi Bloomberg'in yaptığı anket yatırımcıların en çok güvendiği varlıklardan birinin de Bitcoin olduğunu gösterdi.

ABD’nin en büyük finans ve medya şirketlerinden biri olan Bloomberg 8-12 Mayıs günleri arasında profesyonel ve perakende yatırımcılar arasında bir anket düzenledi. 637 katılımcının yer aldığı ankette, borç limiti krizi esnasında hangi varlıklara güvenildiği ve hisse senetlerinin, krizin büyümesi durumunda nasıl bir performans göstereceği soruldu.

3. sırada Bitcoin var

“Piyasaların Canlı Nabzı” adı verilen ankete göre, hem perakende (%45.7) hem de profesyonel (%51.7) yatırımcıların en çok tercih ettiği güvenli liman altın oldu. İkinci sırada ABD Hazine tahvilleri yer aldı. Üçüncü sıradaki Bitcoin profesyonel yatırımcılar arasında ABD doları ile aynı oranı alırken, perakende yatırımcılarda ise doları geçti.

Profesyonel yatırımcıların %7.8’lik kısmı, perakende yatırımcıların ise %11.3’ü Bitcoin’i seçti. En büyük kripto paranın ardından ise dolar, yen ve İsviçre frangı geldi.

2011’den büyük mü?

Uzmanlar, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın haftalardır uyardığı ve “Finansal kaos olur” dediği borç limiti hakkında 2011 kıyaslaması yapıyor. Birçok uzman, şu anda yaşanan krizin 2011’dekinden çok daha büyük olduğunu dile getiriyor. 2011’deki borç limiti krizinde S&P 500 %17’lik düşüş yaşamıştı. Ayrıca sorun birkaç ay içinde çözülmesine rağmen birçok derecelendirme kuruluşu ABD’nin kredi notunu düşürmüştü.

Ankette yatırımcılara bu kez de aynı sorunların yaşanması durumunda hisse senetleri piyasalarının nasıl hareket edeceğini düşündükleri soruldu.

Profesyonel yatırımcıların %47.9’luk kısmı 2011’deki kadar sert bir düşüşün yaşanmayacağını, yine de hisse senetleri piyasalarının darbe alacağını belirttiler. %25.7’lik kısım da, düşüşün daha sert olacağını düşündüğünü belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl