Borç limiti anlaşmasında kripto zaferi: Yüzde 30’luk vergi kaldırıldı

ABD'de haftalardır konuşulan ve kıyasıya pazarlıkların yapıldığı borç tavanı konusunda anlaşmanın çok yakın olduğu belirtilirken, ilgili kanun tasarısından kripto para yatırımcı ve madencilerini de ilgilendiren önemli bir detay ortaya çıktı.

ABD’nin borçlarını ödeyememe durumuna düşmemesi için artırılması gereken borç tavanı konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin anlaşmasına kesin gözüyle bakılırken, pazar günü yazılı olarak Kongre üyelerine iletilen tasarıda kripto para madencilerini mutlu edecek bir detay ortaya çıktı.

%30’luk vergi tasarısı yok

Borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili yasa tasarısını dün Twitter hesabından paylaşan Cumhuriyetçi Kongre üyesi Warren Davidson, Twitter’dan bir de müjde verdi. Kongre üyesinin paylaşımı üzerine yasa tasarısını okuyan, RIOT madencilik şirketi yöneticisi Pierre Rochard, tasarıda madencilikle ilgili madde göremediğini belirtti ve Kongre üyesine, bu teklifin tasarıdan çıkarılıp çıkarılmadığını sordu.

Davidson ise madencilik vergisi teklifinin kaldırıldığını söyledi ve “Evet, elde edilen zaferlerden biri de teklif edilen vergilerin tasarıdan çıkarılması oldu” dedi.

Bilindiği üzere başkan Joe Biden’ın 2024 mali yılı bütçesinde, kripto para madencilerinden, harcadıkları elektrik oranına göre %30’a varan vergi alınması teklif ediliyordu. Teklifin kabul edilmesi durumunda, bu vergi oranı her yıl %10 olarak artırılacaktı.

Bugün oturum var

Borç limitinin gerçek manada bir tehlike oluşturmadığının düşünüldüğü dönemde ortaya çıkan bu teklife, özellikle kripto para destekçileri tarafından tepki gösterilmişti.

Borç limiti konusunda bugün Temsilciler Meclisi’nde Kongre üyelerini bilgilendirmeyi amaçlayan bir oturum yapılacak. Bazı Cumhuriyetçi üyelerin hala ikna olmadıkları da belirtilirken, tasarı en erken yarın Kongre’ye sunulabilecek. Uzmanlar borç limiti konusunda bir sorun çıkmasını beklemiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl