Borç limiti tasarısı onaylandı, Bitcoin düştü

ABD'de haftalardır tartışılan ve Hazine Bakanı Yellen'ın 1 Haziran tarihini işaret ettiği borç limitinde sorunun ilk ve büyük kısmı ortadan kalktı. Temsilciler Meclisi'nde ABD saatiyle dün akşam yapılan oylamada tasarı kabul edildi. Tasarının kabul edilmesiyle ise Bitcoin'de önemli miktarda düşüş yaşandı.

ABD Temsilciler Meclisi, haftalardır yoğun pazarlıkların yapıldığı borç limitinin kalkmasını ön gören yasa tasarısını onayladı. Tasarı 314’e karşı 117 oyla kabul edildi.

ABD başkanı Joe Biden da tasarının geçmesini memnuniyetle karşıladığını, kararın iki partinin onayıyla alınmasının önemli olduğunu ve pazarlıklarda her iki tarafın da tamamiyle istediklerini alamadığını ifade etti. Tasarının bir sonraki adımı Senato oylaması olacak. Buradan da onay çıkması halinde, başkan Biden’ın imzasıyla tasarı kanun haline gelecek.

Bitcoin’de düşüş geldi

Öte yandan borç limiti yasa tasarısının kabul edilmesiyle rahatlaması beklenen Bitcoin fiyatı ise ters yönde bir hamleyle beklenmedik şekilde düştü. Tasarının oylamaya sunulmasından önce yaklaşık 27 bin dolar seviyesinde bulunan Bitcoin fiyatı, onayın ardından 26.620 dolara kadar indi.

En büyük kripto para, haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 26.800 dolardan işlem görüyor.

Fed ne yapacak?

Borç limitinin yanı sıra, ABD’de 13-14 Haziran günlerinde düzenlenecek olan FOMC toplantıları da büyük önem taşıyor. Fed kuruluşlarının bir araya geleceği toplantının ardından yeni faiz kararı açıklanacak. Uzmanlar 25 baz puanlık bir artış ile hiçbir artış olmayacağı konusunda bir seçim yapılacağını belirtiyor.

Dün özellikle Fed yöneticilerinden Philip Jefferson’ın “Haziran’da faiz artırımı olmaması, artırımların tamamen bittiği anlamına gelmez” sözleri dikkat çekmişti.

Bu sözlerin ardından Fed’in haziran ayında 25 baz puanlık artış yapma ihtimali, Fed fon vadeli piyasalarına göre, yüzde 30’lara kadar indi. Rakam geçtiğimiz günlerde %67’ye ulaşmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl