Borsa çakıldı, bu patronlar hisselerine sahip çıktı

Borsa İstanbul‘da aylardır devam eden belirsizlik sürüyor. Dün 2023’ün en kötü günlerinden birini yaşayan BIST 100 endeksi günü %2,34’lük düşüşle 7728 puanda tamamladı. Frankfurt Borsası, Dow Jones ve US 500 günü pozitif kapatırken BIST 100 bu borsalara eşlik edemedi.

Yaşanan sert düşüşler, şirketine ait hisselerin ucuz kaldığını düşünen patronlar için hisse senetlerine sahip çıkma fırsatı doğurdu. Pek çok şirketin hisse senedi aylar öncesindeki fiyatların da altına geriledi. Bu durum şirket sahiplerine uygun fiyattan geri alım yapma imkanı yarattı.

Smart Güneş Teknolojileri hissesini topluyor

Temmuz ayındaki yükselişle birlikte 85 lirayı gören, ardından düzeltme yapan ve Ekim ayında yeniden aynı seviyeleri test eden SMRTG hissesi bir daha o seviyelere çıkamadı. Dün 57,70 TL ile günü kapatan SMRTG hissesi için şirket geri alım yapmaya karar verdi. KAP’a yapılan açıklamaya göre şirket 58,05 TL – 58,30 TL fiyat aralığından 10.000 adet pay geri alımı gerçekleştirdi. Şirketin geri alım ortalama maliyeti 58,25 TL oldu.

Yatırımcısı bıktı, şirket bıkmadı: Şişecam’dan geri alım

2022 yılında 11 liradan 42 liraya kadar yükselen Şişecam bu yıl aynı performansı gösteremedi. Genellikle uzun vadeli gelecek beklentisi ile yatırım yapılan bir şirket olan Şişecam kısa vadede adeta yatırımcısını bıktırdı. Pek çok hisse senedi hızla giderken SISE’nin yerinde sayması küçük yatırımcıyı üzdü. Ancak şirket hem Amerika’daki hem Macaristan’daki yatırımlarına güveniyor olacak ki hissesine sahip çıkmayı sürdürdü.

Dün KAP’a yapılan açıklamaya göre şirket tarafından 625.572 adet SISE hissesi geri alındı. Şişecam geçtiğimiz yıl da hisse senedinde düşüş yaşandıkça geri alım yapmıştı.

Aksa Enerji de topluyor

Türkiye’nin enerji sektöründeki önemli aktörlerinden Aksa Enerji uzun bir süredir hisse performansı anlamında yatırımcısına isteneni veremiyor. 2021 yılının son çeyreğinden 2022 sonuna kadar muazzam bir performans gösteren AKSEN hissesi eski günlerinden çok uzakta. 2022 Kasım’ında gördüğü zirveden sonra düşüşe geçen AKSEN bir daha asla o seviyeyi göremedi. Şirket Türkiye’deki operasyonlarının yanı sıra Afrika ve Orta Asya’da da faaliyetler yürütüyor.

AKSEN hissesinde yaşanan düşüş zaman zaman şirketi geri alım yapmaya iterken bunlardan biri de dün gerçekleşti. Aksa Enerji’den KAP’a yapılan açıklamaya göre 255 bin adet AKSEN hissesi şirket tarafından geri alındı. AKSEN bugün 31,80 TL’den işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl