Borsa İstanbul’a Genç Yatırımcı Akını Var

Son 6 aydaki rakamlar, Borsa İstanbul'a güçlü bir genç yatırımcı akını olduğunu gösteriyor. Bu genç yatırımcılarının ağırlıklı yatırım tutarının ise 20 bin ila 50 bin lira olduğu belirtiliyor.

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı payı, son zamanlarda yüzde 65’ten yüzde 55’in altına gerilirken yerli yatırımcı sayısında ve özellikle gençlerde hızlı bir büyüme var.

Habertürk‘ten Rahim Ak’ın derlediği rakamlara göre, uzun bir süre 1 milyon civarında seyreden yerli borsa yatırımcısı, son 6 ayda 1.5 milyonu geçti. Bu yatırımcılar, yaşa göre değerlendirildiğinde ise ortaya başka bir tablo çıktı. Buna göre, son 6 ayda Borsa İstanbul’a gelen 312 bin yeni yatırımcı arasında en kalabalık grubu 61 bin ile yaşları 30 ila 35 olanlar oluşturdu.

İkinci kalabalık grup ise yaş aralığı 25-30 arasındaki gençlerden meydana geliyordu. Bunların sayısı da 55 binin üzerinde arttı. Söz konusu artış, özellikle geçen ay daha da belirgindi. Son durumda, yaşı 25-30 arasında olanların sayısı 114 bin 378’e ulaştı. Bununla birlikte 30-35 yaş arasındakilerin sayısı da 160 bini geride bıraktı.

Öte yandan en kalabalık grup yaşları 40-44 arasında olan Türk vatandaşları. Bu grubun sayısı 203 binin üzerinde. Ayrıca, yaşı 0-14 arasında olan bebek ve çocuk yatırımcı sayısının da bin 169’a yükseldiği belirtiliyor. Bazı ebeveynlerin genellikle çocuklarının gelecekleri için her ay düzenli hisse senedi alımı yaptıkları ifade ediliyor.

Tüm bu yeni yatırımcıların ağırlıklı yatırım tutarı ise 20 bin – 50 bin lira arasında.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl