BIST 100 endeksi bugün tarihinin en hareketli günlerinden birini yaşadı. Güne yatay seyirle başlayan Borsa İstanbul öğlen saatlerinde gelen satışlarla birlikte eksiye geçti. Sabah 8400 seviyelerinde olan endeks öğlen saatlerinde 8200’lere ve seans kapanışına doğru ise 8050’lere kadar geriledi. Kapanışta gelen alımlar ise yatırımcıları bir nebze de olsa rahatlattı. BIST 100 endeksi günü 8259 puanla kapattı ve 8200’ün üzerinde kalarak geleceğe dair olumlu sinyaller verdi.

Borsadaki düşüşün sebebi ne?

Son günlerde sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı finansal açıdan sarsan İsrail – Filistin savaşı bugün de etkilerini gösterdi. İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederken “savaşta yeni bir cephe mi açıldı?” sorusuna neden olan gelişmeler yaşandı. İsrail, Suriye’nin Halep ve Şam havalimanlarını bombaladı. Endişeleri artıran bu gelişme hem Borsa İstanbul’da hem de farklı ülke borsalarında kayıplara yol açtı.

Yabancı satışı devam ediyor

Bugün gelen veriler Borsa İstanbul’da işlem yapan yabancı yatırımcıların son iki aydır satış pozisyonunda olduğunu ortaya koydu. Ağustos ayında satış pozisyonunda olan yabancı yatırımcı aynı pozisyonu Eylül ayında da sürdürdü. Ayrıca yabancı yatırımcı son iki haftada net 336 milyon dolar tutarında hisse sattı.

En çok düşen bilişim, en çok kazandıran sigorta

Borsadaki hareketli günde en çok düşüş yaşayan endeks bilişim endeksi oldu. %3,15 düşen bilişim endeksinde yaşadığı sert düşüşle Reeder Teknoloji dikkat çekti. Yakın dönemde halka arz olan Reeder, günü %7,82’lik düşüşle kapattı.

Bilişim endeksini takip eden endeks ulaştırma oldu. Savaş dönemi olması ve bazı havalimanlarının uçuşa kapatılması nedeniyle ulaştırma endeksinde yer alan hissellerde satışlar gözlemlenmeye devam etti.

Bu yılın gözdelerinden olan sigorta sektörü borsadaki düşüşe aldırış etmedi. Bist Sigorta Endeksi günü %1,54 yükselişle kapattı. Gün içinde sigorta sektörünü olumlu etkileyecek bir rapor gelmesi de etkili oldu. Oyak Yatırım, Anadolu Sigorta için hedef fiyatını 51,98 TL’den 98,66 TL’ye yükseltti ve endeks üzeri getiri beklentisiyle “AL” tavsiyesinde bulundu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl