Borsadan vergi alınacak mı? Yeni açıklama geldi!

Borsa İstanbul‘da elde edilecek kazançlardan vergi alınacağına dair söylentiler bir süredir devam ediyor. Geçen hafta Borsa İstanbul’dan ve kripto para piyasalarından sağlanan kazançların vergilendirileceğine dair haberler, hisse senedi piyasasını olumsuz yönde etkilemişti. Bu akşam aracı kurum yöneticileri konu hakkında dernek olarak açıklama yaptı!

Şimşek ve Yılmaz’ın açıklamaları yetmedi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergi söylentilerinin yarattığı dalgalanmalar hakkında yaptığı açıklamada, kazançlar üzerinden vergi almayı düşünmediklerini belirtmişti. Şimşek, bunun yerine sabit bir işlem vergisi üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Yılmaz yaptığı açıklamada yatırımcıların elde edeceği kazançlardan vergi alınmasının söz konusu olmadığını söylemişti. Ancak Yılmaz’ın da açıklamasında Mehmet Şimşek’in açıklamalarına paralel şekilde işlem ücreti konusu yer almış ve 10 binde 1 gibi cüzi bir ücret alınabileceği belirtilmişti.

Yapılan açıklamalar konu hakkındaki tartışmaları dindirmeye yetmemişti. Bu akşam da aracı kurum yöneticilerinden açık mektup geldi!

Aracı kurum yöneticilerinden yeni açıklama

Bir süredir gündemi meşgul eden konuyla ilgili bu akşam Borsa Aracı Kurumları Yöneticileri Derneği bir açıklama yayınladı. Borsa Aracı Kurum Yöneticileri Derneği’nden Açık Mektup başlığı ile yayınlanan açıklamada 5 madde yer aldı.

Yapılan açıklamanın ilk maddesinde borsanın Türkiye’de tabana yayılması övülürken vergi konusunun bu başarıyı baltalayacağı vurgulandı. Açıklamanın ikinci maddesinde ise algoritmik işlem yapan robo traderların olası vergi kararı ile Türkiye piyasasından çıkıp başka ülkelerde işlem yapabileceği görüşü öne sürüldü.

Dernek yaptığı açıklamanın sonunda vergi konusunda aracı kurumların da görüşlerine başvurulması gerektiğini belirterek kararların istişare ile alınmasını önerdi.

Aracı kurum hisseleri sert düşmüştü

Borsa İstanbul’daki kazançlardan vergi alınacağı yönündeki söylentiler beklendiği gibi en çok aracı kurum hisselerini vurdu.

İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN) hissesi söylentiler çıktığından beri 43,30 TL’den 33 TL’ye kadar geriledi.

Bir başka önemli aracı kurum olan Oyak Yatırım (OYYAT) hissesi ise 51 TL’den 41 TL’ye düştü.

Info Yatırım (INFO) payları da piyasadaki haberlerden olumsuz etkilendi ve 12,80 TL’den 9,90 TL’ye kadar düştü.

Gedik Yatırım (GEDIK) hisseleri ise 16,70 TL’den 13,70 TL’ye düştü.

Son günlerde devlet kademesinden gelen açıklamalar ise söz konusu hisselerde hafif de olsa bir toparlanma yaşanmasını sağladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl