Borsalardaki Ethereum sayısında düşüş: En son 2018’de görüldü

En büyük ikinci kripto para Ethereum’da heyecanla beklenen Merge tarihi yaklaşırken, borsalarda tutulan ETH sayısı da son 4 yılın en düşük seviyesine geldi. Borsalardaki çıkışlarda da son 13 ayın rekoru kırıldı.

En son 2018’de görülmüştü

Zincir üstü analiz platformu Glassnode’dan alınan verilere göre; merkezi borsalarda şu anda 19.09 milyon ETH tutuluyor. Borsalarda tutulan Ethereum sayısının 20 milyon adedin altına indiği zaman 2018 yılının Temmuz ayıydı. O dönem Ethereum 400 ilâ 500 dolar arasında fiyatlanıyordu.

Son 5 günde %10 düşüş

Bu istatistiğe ek olarak ayrıca son günlerde borsalardan yaşanan Ethereum çıkışları da dikkat çekiyor. Son 5 günde merkezi borsalardaki ETH sayısı %10 düştü. Çıkışlar son 13 ayın da rekorunu kırarken, yatırımcıların ETH işlemi yapma ya da borsalarda tutma konusundaki isteksizlikleri göze çarpıyor.

“Bir gündeki çıkışlarda da rekor”

Blok zinciri takip firması Chainalysis de, Glassnode’un sunduğu verilere benzer rakamlar verdi. Platformun konuyla ilgili bir değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı:

“Borsalarda tutulan Ethereum’lardaki değişim net şekilde görülüyor. Sadece bir günde 432 bin ETH’den 249 bin ETH’ye düşüş oldu ve borsalardan yapılan bu çıkışlar, bir gündeki çıkışlar arasında son 202 günün de rekoru oldu”

PoS etkisi görülmeye başlandı

Borsalarda tutulan Ethereum sayısındaki bu keskin düşüş direkt olarak, Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen Merge yani Birleşme’ye bağlanabilir. Bilindiği üzere Merge, ağın en büyük güncellemesi olacak. Bu değişimle beraber ağ, PoW sisteminden PoS’a geçecek ve Ethereum madenciliği de sona ermiş olacak. Ağın güvenliğini sağlayan validatörler, en az 32 ETH stake etmek zorundalar. Şu anda stake edilen ETH sayısı 13.14 milyon ETH ve 410 binden fazla da validatör bulunuyor.

Borsalardan yaşanan çıkışlar, Ethereum fiyatına da olumlu etki yapmış durumda… Geçtiğimiz Cumartesi 1400 doları aşmayı başaran ikinci en büyük kripto para bu hafta da yükselişini devam ettirdi ve şu anda 1600 doların üzerinde işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl