Ripple’dan XRP’yi hedef alan Kongre üyesine tepki: Kanunu yok sayıyor

Ripple ile SEC arasındaki dava devam ederken, kripto para karşıtlığıyla bilinen Demokrat Kongre üyesi Brad Sherman, SEC'nin geçmişte ve şu anda XRP işlemlerine izin veren borsalara karşı da harekete geçmesini söyledi. Ripple CEO'su Garlinghouse ve şirketin hukuk danışmanı Alderoty ise Sherman'a sosyal medyadan sert şekilde karşılık verdiler.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 2020 yılının Aralık ayında Ripple şirketine açtığı “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası, 2 seneyi tamamlamaya doğru giderken, kripto para karşıtlığıyla bilinen ve yaptığı her konuşmada kripto paraların ABD dolarını yok etmeye çalıştığını söyleyen Kongre üyesi Brad Sherman’dan bir ilginç talep daha geldi.

Sherman: Borsalara karşı harekete geçilmedi

SEC’nin uygulama birimlerinin denetlenmesiyle ilgili dün yapılan ve kurumdan bazı yöneticilerin de katıldığı bir Kongre toplantısında Sherman, SEC yetkililerinden XRP işlemlerine izin veren borsalara karşı da harekete geçilmesini istedi.

Sherman, “SEC, açtığı davayla birlikte XRP’nin bir menkul kıymet olarak görülmesi gerektiğini gösterdi ancak onbinlerce yasa dışı menkul kıymet işleminin yapıldığı borsalara karşı harekete geçmedi” dedi.

Geçtiğimiz kripto para odakı birçok Kongre duruşmasında da, sert tavırlarıyla dikkat çeken Sherman’ın bu yorumlarına ise tepki Ripple şirketi yöneticilerinden geldi.

“Dava açılması, kesinlik göstergesi değildir”

Twitter’dan Sherman’ın yorumlarına tepki gösteren Ripple’ın hukuk işlerinden sorumlu yöneticisi Stuart Alderoty, SEC’nin açtığı davanın hiçbir kesinlik ifade etmediğini belirtti:

“Söylenen sözlerin doğruluğunun kontrol edilmesi lazım. Kongre üyesi Sherman, ABD ve aslında hiçbir ülke XRP’yi menkul kıymet olarak şu anda kabul etmemiştir. Seçilmiş resmi kişilerin dava açılmasının hiçbir şeyi kesin olarak belirlemediğini görmesi lazım. Bu ciddi şekilde endişe edilmesi gereken bir durum…”

Grlinghouse: Harward’da hukuk okudu, takdirname aldı

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise aslında Sherman’ın kanunları çok iyi bildiğini ancak politik davrandığını söyledi:

“Kongre üyesi Brad Sherman, Harvard Hukuk’ta okumuş ve bölümü takdirname ile bitirmiştir. Bu konuyu bizden daha iyi biliyor ama yine politik amaçlar uğruna doğruyu söylemiyor ve kanunun ne dediğini göz ardı ediyor”

*ABD başkanı Joe Biden ve Demokrat Kongre üyesi Brad Sherman

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl