Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Brave, yeni projesi ile Google’ın konumuna göz dikti

brave

Kripto evreninin yakından tanıdığı gizlilik odaklı web browser’ı Brave, en çok kullanılan arama motoru Google’a gözünü dikti. Platformun 2021 yılı içinde arama motorunu çıkarması bekleniyor.

Şirket, Brave Search ile piyasa dominansının yüzde 92’sine sahip olan Google’dan pay çalmaya çalışacak. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, arama motoru programının Tailcat adındaki yeni satın alınan bir proje üzerinden götürüleceği ve ekibin, şu anda kullanılmayan Cliqz arama motorunun arkasındaki geliştiricilerden oluştuğu belirtildi.

Gizlilik ön planda olacak

Tailcat’in bağımsız web sitesi endeksleri tarafından desteklenecek olan Brave Search, Google’ın yaptığı gibi IP adresleri toplamayacak ve tanımlayıcı bilgilere dayanarak sonuçları kişiselleştirmeyecek. Arama motoru ayrıca “Goggles” adında sonuç filtreleme özelliği de getirecek.

Bilindiği üzere Brave Browser, Mozilla’nın kurucu ortaklarından Brendan Eich tarafından 2019 yılında piyasaya sürüldü. Kripto para sektörü etrafında gelişen Brave aynı zamanda kullanıcı gizliliğinin korunmasını da amaç edindi. Brave Browser’da reklamlar engellenebiliyor ancak reklamlara tıklayarak da browser’ın token’ı olan BAT yani Basic Attention Token kazanılabiliyor.

Brave’in kripto evrenine destek olan bir proje olduğunu kanıtlayan bir başka olgu ise platformun kendi merkeziyetsiz veri toplama aracını duyurmuş olması… Projeyle birlikte, insanların BAT’ı bir DEX’te yani merkeziyetsiz borsada kullanmasının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Merkezi borsalarda özel anahtarlar borsalar tarafından tutulurken, merkeziyetsiz olanlarda ise kişilerin kendileri tarafından saklanıyor. Aylık 25 milyon kullanıcısı olduğu belirtilen Brave’in oluşturacağı bu merkeziyetsiz borsa ile BAT sahiplerine çeşitli indirimler sağlaması bekleniyor.

Breve Search’ün 2021 yılı ilk yarısından sonra başlatılması bekleniyor.

Bu arada BAT da 0.75 dolardan alıcı buluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl