BRC-20 furyası, Bitcoin fork’u BSV’ye yaradı: Blok savaşları yeniden mi başlıyor?

Bitcoin Ordinals protokolü üzerinde artık token yaratılabiliyor olması, hem ağın daha çok kullanılmasına hem de, bu sebepten oluşan tıkanıklıkla beraber işlem ücretlerinin artmasına neden oldu. Bu durum ise "sahte Satoshi" Craig Wright'ın çıkardığı BSV'nin destekçilerine yeniden gün doğmasını sağladı.

Son günlerde BRC-20’ler sayesinde Bitcoin ağı üzerinde yaratılmaya başlanan token’lar büyük ilgi gördü. Bu ilgi, doğal olarak ağda çok ciddi tıkanma ve yavaşlamalar yarattı. İşlem ücretlerinin artması da, eski “blok savaşları”nı hatırlattı. İşte Bitcoin’den binlerce kat daha büyük blok genişliğine sahip olan Bitcoin Satoshi Vision (BSV), tüm bu tartışmaların ortasında, tarihinin en düşük seviyesinden geri dönmeyi başardı ve %45’e varan bir yükseliş yaşadı.

Bitcoin’in Ordinals protokolündeki işlemlerin her geçen gün artması, Bitcoin’in fork’u Bitcoin Cash’ten çatallanmış olan BSV’ye yönelik ilgiyi daha da artırdı. Dün, 29 dolar ile tarihinin en düşük seviyesine gerileyen BSV, %45’lik artışla 40 doları gördü ve son 2 ayın tepe fiyatına ulaştı.

Blok savaşları yeniden hortladı!

Yıllardır inatla ve ısrarla kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright tarafından 2018 yılında yaratılan BSV, Bitcoin’e göre binlerce kat daha büyük bir blok genişliğine sahip… Dolayısıyla 2017’de Bitcoin Cash’in doğduğu dönemde yapılan tartışma adeta bir kez daha hortladı! Bitcoin SV destekçileri, bu coin’deki 4 gigabayt’lık blok genişliğinin, bugünlerde orijinal Bitcoin’de yaşanan ağ tıkanıklığının bir daha görülmemesini sağlayacağını iddia ediyorlar.

Bitcoin gazetecisi LeClair “Moron” dedi

Yapılan tartışmalarla ilgili, konunun uzmanlarından olan ve “kripto Twitter” tarafından yakından bilinen gazeteci Dylan LeClair ise bu tartışmanın gereksiz olduğunu belirtti. Tartışmayı açanlara karşı kısa bir tweet atan LeClair “Moronlar yeniden blok büyüklüğünün artırılması gerektiğini söylemeye başladılar. Herkese günaydın” dedi.

Bilindiği gibi BSV ağında saniyede yaklaşık 50 bin işlem yapılabiliyor. Bu durum BSV’nin ölçeklenebilirliğini Bitcoin’e oranla ciddi seviyede artırsa da, merkeziyetsizlik konusunda en büyük kripto paranın çok ama çok gerisinde kalmasına neden oluyor. Aslında bu yüzden senelerdir, kripto para yatırımcıları ve kalabalıklar, BCH ve BSV yerine “gerçek Bitcoin”i tercih ediyorlar.

İşlem ücretleri çok düşük

BSV’ye olan ilgi, bu coin’deki işlem hacmini 3 kat artırırken, işlem ücretlerinin hala göreceli olarak düşük kalması da dikkatlerden kaçmıyor. Bu durum tabii ki blok büyüklüğünün çok daha geniş olmasıyla alakalı… Bitcoin ağında yaşanan genel yoğunluk işlem ücretlerinin ortalama 30 dolara kadar yükselmesine neden olurken, bu rakam BSV ağında ise sadece 0.03 dolar oldu.

Hatırlanacağı üzere bir dönem Bitcoin’i yaymak için çok çalışan ve “Bitcoin Peygamberi” olarak da anılan Roger Ver, blokların daha geniş olması gerektiğini belirterek, 2017’de Bitcoin Cash çatallanması başlatmıştı. BCH, bir dönem ilgi görse de, daha sonra kripto para yatırımcılarının radarından çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl