Ocak ayında Ordinals protokolünün yaratılmasıyla Bitcoin blok zincirinde de NFT’ler oluşturulmaya başlandı. Bu protokol sayesinde görseller, videolar ya da ses kayıtları dijital varlık olarak hem yaratılabiliyor hem de transfer ediliyor.

Ancak aynı Ordinals protokolü sayesinde artık geliştiriciler Bitcoin blok zinciri üzerinde metin de yazabiliyor ve kaydedebiliyorlar. İşte zincir üzerinde yazılan bu metinlerle artık token’lar oluşturulabiliyor. NFT’lerin aksine, değiştirilebilir olan yani alınıp satılabilen bu token’lar son dönemin en çok ilgi çeken varlıkları oldu.

BRC-20 token’ları nedir?

Açılımı “Bitcoin Request for Comment” olan BRC-20 token’ları, transfer edilebilen token’ların Bitcoin blok zincirinde gönderilebilmesine olanak tanıyan deneysel bir token’dır. Şu andaki toplam piyasa değeri 350 milyon dolar olan bu token’ların, isim olarak benzeseler de, Ethereum ağının ERC-20 token’larıyla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Bitcoin ağı üzerinde şu anda 9122 adet BRC-20 token’ı yer alıyor.

Bilindiği üzere Bitcoin blok zinciri, Ethereum blok zincirine göre çok daha basit ve dolayısıyla kısıtlı alanlara ulaşıyor. Örnek olarak Bitcoin blok zincirinde ileri seviyede akıllı kontrat teknolojisi henüz kullanılamıyor. Dolayısıyla BRC-20 token’ları, şu an için merkeziyetsiz borsalar ya da kredi alma-verme protokolleri gibi uygulamalarda işlev görmüyor.

Toplam piyasa değeri 10 günde 20’ye katlandı

Mart ayında yaratılan BRC-20 token’larının hem sayısı hem de toplam piyasa değerinin 10 günlük süre içindeki büyük sıçraması da gözlerden kaçmıyor. Sadece 10 gün önce yaklaşık 3400 adet BRC-20 token’ı varken, bugün sayı 12 bine yaklaşıyor. Yine 26 Nisan günü toplam piyasa değeri 17.5 milyon dolar iken bugün rakam, 350 milyon dolar sınırına dayanmış durumda…

BRC-20 token’ları arasında birçok “meme coin” de dikkat çekiyor. PEPE, MEME, SHIB, WZRD derken, en çok bilinen BRC-20 token’ı ise ORDI… ORDI’nin piyasa değeri de 10 günde 20’ye katlandı. 26 Nisan günü yaklaşık 8.5 milyon dolar olan ORDI piyasa değeri, bugün 200 milyon dolara yakın.

6 Mayıs günü itibari ile en büyük piyasa değerine sahip BRC-20 token’ları şu şekilde:

  • ORDI – 194 milyon dolar
  • PEPE – 29 milyon dolar
  • OG – 25 milyon dolar
  • NALS – 19 milyon dolar
  • PIZA – 12 milyon dolar
  • MEME – 9 milyon dolar
  • ELON – 4 milyon dolar
  • B – 3.8 milyon dolar
  • SHIB – 3.6 milyon dolar
  • MOON – 3.4 milyon dolar

BTC-20 token’ı nasıl oluşturulur?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, metin yazılarıyla blok zinciri üzerinde oluşturulabilen bu token’lar aşağıdaki örnek gibi çok basit şekilde yaratılabiliyorlar.

Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi 5 kısa satır yazılarak bu token’lardan oluşturulabiliyor.

“p” harfi, token’ın oluşturduğu standardı temsil ediyor. O da BRC-20.

“op” kısaltması, operasyon kelimesini, yani token’la ilgili yapılacak işlemi gösteriyor.

“tick” kısaltması, İngilizce “ticker” kelimesinden geliyor ve token’ın kısaltmasını gösteriyor. O da “ORDI” olarak gösterildi.

“max” kısaltması, sizlerin de tahmin edeceği gibi maksimum arzla ilgili… ORDI token’ı çıkaranlar, onun da Bitcoin gibi 21 milyonluk arza sahip olmasını istemişler.

“lim” ise bir işlemde yaratılabilecek olan ORDI’nin sınırını belirliyor. Bu rakamın da 1000 olmasına karar verilmiş. Yani “limit” 1000 olmuş.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl