Brezilya’da kripto para yasası kabul edildi: Başkan Bolsonaro imzaladı

Brezilya başkanı Jair Bolsonaro Bitcoin ve kripto paraların ödemelerde ve yatırım olarak kullanılmasının önünü açan tasarıyı bu sabah imzaladı. Yazılı metinde, "Bir sanal varlık, bir değerin dijital karşılığıdır" denildi.

Son dönemde kripto para yatırımlarının ciddi şekilde arttığı ve Bitcoin ile USDT’nin kullanım olarak başı çektiği Brezilya’da başkan Bolsonaro da, Kongre’nin geçirdiği tasarıyı imzaladı ve kanunlaştırdı.

Yasa tasarısı metninde, “Bir sanal varlık, bir değerin dijital karşılığı olup, elektronik olarak transfer edilebilir, ödemelerde kullanılabilir veya yatırım aracı olabilir” denildi.

Resmi para değil

180 gün sonra resmileşecek olan kanun Bitcoin ya da diğer kripto paraları ise resmi/yasal para olarak görmüyor. Merkez bankasının ödemeler tarafını, menkul kıymetler komisyonunun ise yatırım tarafını regüle edeceği belirtildi. Tasarının hazırlanmasında yine bu iki kurumun katılımının olduğu da biliniyor.

En çok Bitcoin ve USDT

Hatırlanacağı üzere Binance de kısa süre önce ülkede iki yeni ofis açmıştı. Vergi dairesinin Temmuz ayı rakamlarına göre de; Brezilya’da 1 milyondan fazla kişi kripto para sahibi olduğuna dair beyanda bulundu ve bu rakam rekor seviyeyi işaret etti. Vergi dairesinin açıkladığı rakamlarda en çok işlem yapılan kripto paraların da USDT ve Bitcoin olduğu belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl