Brezilya polisinden 769 milyon dolarlık kripto organizasyonuna baskın

İçinde futbolcular, mankenler ve çok daha fazla ünlünün olduğu belirtilen bir piramit organizasyonu Brezilya polisi tarafından eş zamanlı ve birçok şehirde gerçekleştirilecek şekilde baskına uğradı. Toplamda 769 milyon dolar toplandığı belirtilen projede "mindexcoin" adında bir token kullanıldığı ve organizasyonu "Bitcoin Şeyhi" lakaplı bir kişinin yönettiği belirtildi.

Brezilya medyasında yer alan haberlere göre “Bitcoin Şeyhi” lakaplı ve gerçek adı Francisley Valdevino da Silva olan bir kişinin yönettiği piramit organizasyonuna polis baskın yaptı.

Ünlülerden 769 milyon dolar toplandı

Forcount adında bir şirket etrafında oluşan ve aynı zamanda “mindexcoin” adında bir kripto parası olan projenin şu ana kadar içinde futbolcular ve modellerin de olduğu birçok yıldız isimden 769 milyon dolar topladığı kaydedildi. Uzmanlara göre, hiçbir borsada listelenmeyen midexcoin’in hiçbir piyasa değeri de bulunmuyor.

Eş zamanlı 20 yere baskın

Medyada yer alan haberlerde, Silva’nın operasyonların ana hedefi olduğu ve bu nedenle Sao Paolo ile Rio de Jeneiro gibi büyük şehirlerin de içinde olduğu tam 20 yere eş zamanlı baskın yapıldığı belirtildi. Öte yandan operasyonların ise, sistemden memnun olmayan müşterilerin şikayetleriyle başladığı kaydedildi.

“Katılımcı getiren daha fazla kazanacak”

Bununla birlikte şikayetçilerin avukatları da konuyla ilgili olarak, müvekkillerinin kendilerine, sisteme ilk girdikleri dönemde daha fazla müşteri/katılımcı getirenin daha fazla kazanç elde edeceğine yönelik sözler söylendiğini belirttiler.

Pahalı saatler, lüks eşyalar ve balya balya paralar ele geçirildi

Polisin operasyonunun ardından ortaya çıkan tablo ise kimse için şaşırtıcı olmadı. Polis baskın düzenlediği ev ve iş yerlerinden lüks saatler, pahalı eşyalar ve balya balya paralar ele geçirdi. Ev ve iş yerleri mühürlenirken, şirketin banka hesapları da donduruldu.

Sistemin kurucusu Silva’nın Curitiba şehrinde olduğu ve onun da kısa sürede yakalanmasının beklendiği belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl