Brezilya polisinden kripto para borsalarına kara para operasyonu

Brezilya’da kara para aklama operasyonu kapsamında 175 milyon real, yani 33 milyon dolar ele geçirildi. Brezilya polisinin açıklamasına göre, kara para aklama faaliyetlerinde yer alan ondan fazla şirket olduğu belirlendi. Söz konusu şirketlerin bir kısmının yasal statüsü belirsizken bir kısmının da kripto para borsaları olduğu biliniyor. “Borsa Operasyonu” olarak isimlendirilen operasyonda, 17 sahte şirketin paraları okyanus ötesine aktarmayı amaçladığı tespit edildi.

Soruşturmada kripto para borsalarının Bitcoin aldığı ve bankacılık sistemine erişimi kolaylaştırmak için oluşturulan hayali şirketlere sattığı bulgusuna ulaşıldı. Polis, beş aylık süre zarfında borsalardan birinin altı sahte şirketle 1.93 milyon dolarlık dijital varlık işlemi yaptığı, diğer sekiz şirketin aynı dönemde 2.9 milyon dolarlık kripto para aldığını söyledi.

Brezilya polisi bu ayın başında da benzer bir operasyon yaptı. “Şeytan Operasyonu” olarak adlandırılan bu operasyonda, 1.5 milyar Brezilya reali (300 milyon dolar değerinde) ele geçirildi. Sayıları yedi bine yakın insanın dolandırıldığı kaynaklar tarafından belirtildi. Polisin, Şeytan Operasyonu’nu tamamlaması üç yıla aşkın sürdü. Fakat, Borsa Operasyonu yakın zamanda başladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl