BRICS, yuan ve kripto, doları geçemez: Bank of America raporu

Son dönemin en çok konuşulan konularından olan doların küresel hakimiyetini yitirip yitirmediği tartışmasına Bank of America da katıldı. Banka analistleri yaptıkları değerlendirmede ABD dolarının şu anda bir alternatifi bulunmadığını ve küresel hakimiyetin kaybedilmesi tehlikesinin de olmadığını iddia ettiler.

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America’nın analistleri, BRICS parası, yuan ve kripto paraların şu anda ABD dolarının hakimiyetini kırmasının mümkün olmadığını dile getirdiler.

“Tek bir alternatifi yok”

Athanasios Vamvakidis imzasıyla yayımlanan raporda, doların küresel çapta çok büyük ve açık bir üstünlüğünün bulunduğu ve şu anda tek bir alternatifinin bile olmadığı ifade edildi. Raporda son dönemde çok konuşulan ve yakın gelecekte çıkarılması beklenen BRICS parası, Çin yuanı ya da kripto paraların da, doların üstünlüğünü kısa vadede kırmasının mümkün olmadığı yazıldı.

19 ülke başvurdu: Büyümeye devam edecek mi?

Bilindiği üzere Rusya, Çin, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’dan oluşan BRICS grubuna kısa süre içerisinde 19 ülke daha başvurmuştu. İçinde Suudi Arabistan ve Pakistan gibi büyük ekonomilerin olduğu ülkelerin gruba kabul edilip edilmeyeceği konusundaki görüşmeler, ağustos ayındaki toplantıda yapılacak.

Son dönemde BRICS grubu ülkeleri de dahil birçok ekonomi dolarizasyon-dışı bir politika uygulamaya başlamıştı. İçinde Fransa, Arjantin gibi birçok önemli ekonominin de bulunduğu ülke ticaretin Çin yuanı ile yapılması konusunda görüşmelerde bulunmuştu. Fransa cumhurbaşkanı Macron da, Çin ziyaretinde dolara olan bağımlılığın azaltılması gerektiğini söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl