Brink’e Jack Dorsey’in fonundan 5 milyon dolar

Kâr amacı gütmeyen kuruluş Brink, Jack Dorsey tarafından yönetilen Smart Small finansman girişiminden 5 milyon dolarlık bir fon sağladı. Fonlar, bağımsız Bitcoin geliştiricilerine mali destek sağlamak için kullanılacak.

Bitcoin kuruluşu Brink, Bitcoin ağını araştırma ve geliştirme ile güçlendiren yazılım geliştiricilere finansman sağlamaya devam ediyor. Brink son olarak Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’in Smart Small finansman girişiminden 5 milyon dolar topladı.

Brink’in kurucu ortağı Mike Schmidt’e göre fon, mevcut Bitcoin geliştirici hibelerini desteklemek ve potansiyel olarak programı yeni nitelikli hibe başvuru sahiplerini içerecek şekilde genişletmek amacıyla hibe programına tahsis edilecek. Fon, beş yıllık bir dönem boyunca her yıl 1 milyon dolarlık artışlarla dağıtılacak.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Nisan 2020’de Block’taki (o zamanki adıyla Square) öz sermayesinin 1 milyar dolarını Smart Small adlı yeni bir fona tahsis edeceğini söylemişti. Asıl amacı Covid-19 yardımlarını desteklemek olan fon, pandemi sonrasında bunun ötesine geçmeyi planlıyordu.

Acemi yazılım mühendisleri Bitcoin geliştirme alanına yönlendiriliyor

Bugüne kadar 1.4 milyar dolar fon toplayan Smart Small bunun 515 milyon dolarını harcadı. Geriye 900 milyon dolarlık bir bakiye kaldı. Fon, Tor projesi ve mesajlaşma uygulaması Signal gibi gizlilik odaklı teknoloji projelerine tahsis edildi.

Brink, araştırma ve geliştirme yoluyla  Bitcoin geliştirici topluluğunu destekleyerek Bitcoin protokolünü güçlendirmek amacıyla 2020 yılında kuruldu. Kuruluş, acemi yazılım mühendislerinin Bitcoin geliştirme alanına entegrasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan bir burs girişiminin yanı sıra, yerleşik Bitcoin geliştiricilerini desteklemek için tasarlanmış bir hibe programı da sunuyor.

Mayıs ayı boyunca Brink, Bitcoin geliştiricisi Fabian Jahr’a destek sağladığını duyurmuştu. Jahr daha önce kripto para borsası Okcoin’den mali destek almıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl