Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BtcTurk’ten vefat eden Bitcoin sahipleriyle kaybedilen Bitcoin sorununa çözüm

Vefat eden Bitcoin yatırımcılarının Bitcoin'lerinin de onlarla birlikte kaybedilmesi kripto para alanında yaygın bir sorun. Bu soruna çözüm getiren BtcTurk, vefat eden kullanıcılarının varlığını talep durumunda ve veraset vergisinin yatırılması kaydıyla resmi mirasçılarına devrediyor.

Bitcoin sahiplerinin vefat ettiklerinde -herhangi bir yakınıyla şifrelerini paylaşmamışlarsa- Bitcoin’lerinin de onlarla beraber kaybedilmesi henüz tam anlamıyla bir çözüm getirilemeyen yaygın bir sorun.

Bunun en net örneği, bu sene Kanada merkezli kripto para borsası Quadriga CX’in ölen CEO’su Gerald Cotten’da görüldü. Cotten’ın ölümüyle borsanın on milyonlarca dolarlık kripto varlığının tek kontrolünün onda olduğu ve şifreleri başka kimsenin bilmediği ortaya çıkmıştı. Bu şekilde kaybedilen en az 2 milyon BTC bulunduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin’lerini BtcTurk’te bulunduranlar bu açıdan şanslı görünüyor. BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Habertürk TV’de yaptığı açıklamada, Bitcoin’ini BtcTurk’te tutan ancak vefat eden kişilerin varlığını resmi mirasçılarına verebildiklerini söyledi. Güneri, “700,000’in üzerinde kayıtlı kullanıcımız var. O kullanıcılardan vefat edenler olmaya başladı. Öyle bir süreç yaşatıyoruz ki şu anda, sizin diyelim bizde yarım BTC’niz var, bu BTC’nizi değer olarak bizden alacağınız yazıyla Maliye’ye gidip veraset verginizi yatırıp daha sonra resmi mirasçı olarak tekrar bize geldiğinizde bunu size verebiliyoruz.” dedi.

“Emniyet güçleriyle yakın çalışıyoruz”

Öte yandan siber suçlar tarafında emniyet güçleriyle çok yakın çalıştıklarını ifade eden Güneri, “Bu sayede çözülen bir çok olay var. Burada paraya gören blokzincir ve Bitcoin’in çok üstün bir yanı ortaya çıkıyor. İlk günden beri üretilen bütün Bitcoin’lerin nereden nereye gittiği, hangi cüzdanları gezdiği sonsuza kadar şifreli bir şekilde sistemde duruyor. Dolayısıyla yasa dışı işlemlere karışmış Bitcoin’leri takip etmek de mümkün. Biz de emniyet güçlerimizin yaptığı çalışmalara zaman zaman destek oluyoruz. Karşımda suçlulardan oluşan birileri olsa ve Bitcoin’i anlatmamı isteseler ilk söyleyeceğim şey, ‘Bence yapma, başın belaya girer’ olurdu, çünkü yaptığınız her adım sonsuza kadar sistemde kalıyor. O yüzden Bitcoin’de düşünüldüğü kadar dolandırıcılık yapıp elinizi kolunuzu sallayarak gitme şansınız yok.” şeklinde konuştu.

“Endüstrideki ivme inanılmaz”

Konuşmalarının başında Bitcoin’in geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan BtcTurk CEO’su, en büyük kripto parayı çok kısa vadeli olarak değerlendirmemek gerektiğini belirterek “Küresel bir varlık ve dünya üzerinde daha rahat hareket edebiliyor. Bitcoin’in kısa vadeli dalgalanmalarını tahmin etmek hiç kolay değil. Bitcoin için belirleyici nokta ne kadar yayılacağı ve ne kadar insanın Bitcoin kullanacağı olacak. Aslında orada da çok güzel bir trend görüyoruz. Kendi üyelik süreçlerimize baktığımızda Bitcoin’in 3100 dolar seviyelerine düştüğü 2018 yılının Kasım ayından bu yana bile adaptasyonunun arttığını, ilerlemelerin devam ettiğini, daha fazla bireysel ve kurumsal yatırımcıların bu işle ilgilendiğini görüyoruz. O açıdan bakıldığında da aslında ivme her ne kadar fiyat olarak 20,000 doları tekrar yakalayamasa da endüstrideki ivme inanılmaz.” ifadelerini kullandı.

“Bitcoin’i 2020 ve sonrasında çok güzel günler bekliyor”

Son olarak Güneri, Bitcoin’in 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek blok ödülü yarılanmasından sonra altından bile daha düşük enflasyona sahip olan dünyadaki tek enstrüman hâline geleceğini vurguladı. Güneri, “Hem fiyat hem de yaygınlık olarak bence Bitcoin’i 2020 ve sonrasında çok güzel günler bekliyor.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl