BTCTurk satıldı – Yüzde 95’i artık ünlü borsacıya ait

Türkiye'nin ilk Bitcoin borsası BTCTurk'ün yüzde 95'i ünlü bir borsacıya satıldı.

Türkiye’nin ilk Bitcoin borsası BTCTurk’ün yüzde 95’i ünlü bir borsacıya satıldı.

Dünya Gazetesi’nden Jülide Yiğittürk Gürdamar’ın haberine göre Türkiye’nin ilk Bitcoin borsası BTCTurk satıldı. Borsaı satın alan isim ise QNB Finansinvest’in CEO’su olan Özgür Güneri. Borsanın yüzde 95’ini satın alan Güneri, böylelikle hem BTCTurk’ün hem de blockchain ve kripto para teknoloji hizmetleri sağlayan BTC Trader’ın CEO’su oldu.

1 Şubat tarihinde QNB Finansinvest’teki görevinden istifa eden Güneri, artık tamamen BTCTurk’e odaklanacak.

Özgür Güneri

‘Altyapı, ekip, sistem ve güvenliğe yatırımlar yapacağız’

Ünlü borsacı, konuyla ilgili olarak yaptığı ilk açıklamada; altyapı, ekip, sistem ve güvenlik gibi alanlara önemli yatırımlar gerçekleştirmeye devam edeceklerini, standartların yükselmesi ve pazarın büyümesi için öncü rol oynayacaklarını kaydetti.

2013’de kurulmuştu

Türkiye’nin ilk Bitcoin borsası olan BTCTurk, Net Holding’in sahibi Besim Tibuk’un oğlu Kerem Tibuk tarafından 2013 yılında KKTC’de kurulmuştu.

Borsanın satış bedeli henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili BTCTurk tarafından yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Kullanıcılarımız,

QNB Finansinvest CEO’su C. Özgür Güneri Ortak ve CEO olarak BTCTurk’e katıldı

2000 yılından bu yana QNB Finansbank Grubu bünyesinde farklı şirketlerde yöneticilik yapmış olan ve son beş yıldır QNB Finansinvest’de Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görevine devam eden C. Özgür Güneri, 1 Şubat 2018 itibari ile Ortak ve CEO olarak BTCTurk’e katıldı.

Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü bitcoin alım-satım platformu BTCTurk bu transferle müşterilerine verdiği hizmeti daha kapsamlı ve kaliteli hale getirmeyi hedefliyor.

Kariyerine 1991 yılında Global Menkul Değerler’de analist olarak başlayan Güneri, 1996 yılında ABD’de Nicholas Applegate Capital Management şirketinde Türkiye analisti olarak görev yaptı. Global Menkul Değerler New York ofisinde de görev yapan Güneri, 1998 yılında Türkiye’nin yedinci portföy yönetim şirketini kurmak üzere Egebank Grubu’na katıldı. 2000 yılı başında ise QNB Finansbank Grubu’na katılan Özgür Güneri, Finans Portföy’ün kurulmasında Genel Müdür Yardımcısı olarak yer aldı. Türkiye’de Borsa Yatırım Fonları’nın oluşturulmasında önemli rol üstlenen Güneri, 2007 yılında QNB Finans Portföy Genel Müdürü olarak atandı. 2013 başında ise QNB Finansinvest bünyesine katılan C. Özgür Güneri, son beş yıldır Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür olarak görev yapmaktaydı.

Para ve sermaye piyasalarında edindiği 25 yılı aşkın tecrübesini BTCTurk bünyesine aktarmak hedefi ile yepyeni bir yola çıktığını anlatan Güneri şunları ifade etti:

‘Kurulduğu ilk günden beri müşterilerine en iyi şekilde hizmet vermeyi hedefleyen ve kısa sürede sektörün lideri haline gelen BTCTurk’ün bünyesine Ortak ve CEO olarak katılmaktan büyük heyecan ve memnuniyet duyuyorum. Yeni yapımız sayesinde müşterilerimize şeffaf, güvenli, istikrarlı ve üstün kalitede hizmet verme hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız.

BTCTurk olarak sistem, altyapı, ekip, güvenlik gibi alanlara önemli yatırımlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Müşterilerimizin artan ilgisi bizi memnun etse de onlara dünya standartlarının ötesinde hizmet verme hedefimize henüz ulaşamadığımızın bilincindeyiz. Öte yandan müşterilerimizin bize olan güvenine layık olabilmek amacıyla ve yapmakta olduğumuz işin yüksek sorumluluğunun bilinci ile çalışmalarımıza hız vereceğiz. Büyüyen ekibimiz, her gün gelişen teknolojik altyapımız, kurumsal ve şeffaf süreçlerimiz ile sektörün lideri olmaya devam edecek, standartların yükselmesi ve pazarın büyümesi için öncü rol oynayacağız.’

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu olan Güneri aynı zamanda London Business School’dan MBA Derecesine sahiptir.

Saygılarımızla”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl