BtcTurk’te erişim sorunu: Kurucu Kerem Tibuk’tan açıklama

Türkiye'nin en büyük kripto para borsalarından BtcTurk'te dün akşam saatlerinde başlayan erişim sorunu, TSİ 12.00 itibari ile giderilirken alım-satım, para yatırma ve çekme işlemleri ise hala yapılamıyor.

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından BtcTurk’ün kullanıcıları, platforma erişim problemi yaşıyor. Borsanın web sitesinin yanı sıra mobil uygulamaları üzerinden de işlem yapılamıyor.

Kesinti, TSİ yaklaşık 21’de başladı. BtcTurk’ten yapılan ilk açıklamada, servis sağlayıcılardan kaynaklı teknik aksaklıktan ötürü erişim kesintileri yaşandığı ifade edildi. Teknik ekibin sorunu en kısa sürede çözmek için çalıştığı vurgulandı. Ardından gelen açıklamalarda da konunun araştırılmaya devam edildiği, teknik ekibin çözüm için çalıştığı kaydedildi.

BtcTurk’ün kurucusu Kerem Tibuk da ayrı bir açıklamada, “Microsoft kaynaklı teknik bir sorun var. Arkadaşlar uğraşıyor. Biraz zaman alabilir. Endişelenecek bir durum yok.” dedi.

BtcTurk’e girildiğinde kullanıcıları, erişim kesintisiyle ilgili bir bilgilendirme sayfası karşılıyor

15 saatin ardından erişim açıldı, alım satımlar kapalı

BtcTurk’te TSİ 21.00’de başlayan erişim sorunu, ertesi gün 12.00 itibari ile son buldu. 15 saat süren kesintinin ardından kullanıcılar, Türk Lirası ve kripto para bakiyelerini görüntüleyebiliyorlar. Alım satım, para çekme ve yatırma işlemleri ise 17 saattir etkin değil. Yapılan açıklamada tüm işlemlerin sırasıyla aktif hale getirileceği kaydedildi.

Microsoft Azure’dan da açıklama geldi

Öte yandan Microsoft Azure’dan da BtcTurk’te yaşanan kesintiyle alakalı bir açıklama geldi. Resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Microsoft mühendislerinin problemle ilgili çalıştığı belirtilerek “Bu sorun yalnızca, problemi tetikleyen benzersiz bir dizi veritabanı yapılandırması oluşturduğumuz BtcTurk’ü etkiliyor.” denildi.

BtcTurk, 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kuruldu. Borsanın CEO’luğunu Özgür Güneri yürütüyor. Türkiye’nin ilk kripto para borsası olan BtcTurk, dünyada da bu anlamda dördüncü. Platform, Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetiliyor ve yaklaşık 5 milyon kullanıcıya sahip.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl