Bugün fiyat rekoru kıran iki kripto para: SOL ve LUNA

Kripto para piyasasında nispeten uzun bir zaman sonra, piyasa değeriyle ilk 100 içinde yer alan kripto para birimlerinden bazıları rekor kırmaya başladı.

Bugün Solana (SOL), piyasaya adeta damga vurdu. FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried tarafından desteklenen halka açık blok zinciri Solana’nın token’ı, gün içinde 69 dolara kadar yükseldi ve aynı zamanda piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasına girdi.

Öte yandan yeni bir zirveye ulaşan bir diğer kripto para da Terra’ydı (LUNA). Stabil kripto para birimlerini ABD Doları gibi para birimlerine çapalayarak küresel ödeme sistemlerine güç sağlayan blok zinciri Terra’nın token’ı, bugün 24 doları gördü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Dogecoin analizi: Sıradaki teknik hedefler ve önemli sevityeler

SOL, son bir ayda yüzde 120 oranında artarken LUNA ise yüzde 216’lık bir büyüme kaydetti.

SOL’daki artış, NFT ile ilişkilendiriliyor. Kesin olmasa da yükselişin ardındaki nedenin “The Degenerate Ape Academy NFT” adındaki NFT projesinin Solana blok zinciri üzerinde devreye girmesi olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere bu NFT projesinin 10 bin tane benzersiz maymun NFT’si cumartesi günü 8 dakikada satılarak tükenmişti. Satışlar esnasında, NFT başına üretim ücreti 6 SOL olurken koleksiyoncuların çılgınlığı ise Solana’daki işlem hacminin 2.5 milyar doları aşmasını sağladı.

Diğer yandan LUNA’nın fiyat artışı da yakında hayata geçmesi beklenen Columbus-5 güncellemesi ile artık Ether’in Anchor protokolünde teminat olarak kullanılabileceğine bağlanıyor. Bu arada LUNA da 8.8 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük ilk 17 kripto paradan biri oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl