En büyük DeFi saldırısı: Poly Network’ten 600 milyon dolar çalındı

DeFi endüstrisi bir büyük hack saldırısı daha yaşadı. Çapraz zincir merkeziyetsiz finans platformu Poly Network'ü hack'leyen saldırgan yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto para çalmayı başardı. Bu rakam ayrıca bir DeFi saldırısında çalınan en büyük meblağ...

hack (1)

Çinli blok zincir projesi Neo tarafından oluşturulan ve Binance Smart Chain, Ethereum ile Polygon blok zincirlerinde çalışan Poly Network, hack’lendi. Bugün yapılan saldırı sonucunda art arda 3 zincir de etkilendi.

Ekip, çalınan kripto paraların gittiği adresleri tespit etti

Poly Network ekibi ise çalınan fonların gönderildiği 3 adres tespit etti ve madenciler ile kripto para borsalarını bu adreslerden gelen token’ları kara listeye almaları konusunda uyardı:

“Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon üzerindeki PolyNetwork’ün saldırıya uğradığını üzülerek açıklamak zorundayız.

Varlıklar aşağıdaki adreslere gönderilmiştir:

ETH: 0xC8a65Fadf0e0dDAf421F28FEAb69Bf6E2E589963
BSC: 0x0D6e286A7cfD25E0c01fEe9756765D8033B32C71
Polygon: 0x5dc3603C9D42Ff184153a8a9094a73d461663214

Etkilenen blok zincirlerdeki madenciler ve kripto para borsalarını, bu adreslerden gelen token’ları kara listeye almaları konusunda uyarıyoruz.

Bu konuda hukuki adımlar atacağımızı belirtmek isteriz. Hacker’ları da varlıkları geri göndermeleri konusunda uyarıyoruz”

Bugüne kadarki en büyük saldırı

Saldırganların 600 milyon dolarlık kripto para çaldığı ve bu rakamın şu ana kadar bir DeFi platformundan çalınan en büyük fon olduğu belirtiliyor.

Tether ve Binance harekete geçti

Öte yandan Tether ve Binance ise bu hack saldırısına en çabuk tepki veren şirketler oldular. Tether CTO’su Paolo Ardoino, çalınan varlıklardan 33 milyon dolarlık USDT’yi dondurduklarını açıklarken, Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan da yine benzer bir açıklama geldi.

CZ: Hiçbir şeyin garantisi yoktur

CZ konuyla ilgili açıklamasında, “Poly Network’e yapılan saldırının farkındayız. BSC’yi (ya da ETH’yi) kimse kontrol etmediği için, ileriye dönük konularda yardım etmek için güvenlik uzmanlarımızla konuyu değerlendiriyoruz. Hiçbir şeyin garantisi yoktur. Yapabildiğimizin en fazlasını yapacağız. Güvenli (*SAFU) kalın” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl