bulut madenciliği nedir

Bulut madenciliği nedir ya da İngilizce deyişle Cloud Mining nedir? Kripto paralar ile ilgilenen kişilerin gördüğü, hakkında en çok bilgi sahibi olmak istedikleri konulardan biri de bu.

Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi madenciler, madencilik yaparak kripto para ekosistemine katkı sağlarken bunun sonucunda da ödüle sahip oluyorlar. Bu ödül de madencilerin kazançları oluyor. Madencilik hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz: Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Eğer yazımızı okuduysanız ya da daha önceden bu konuyla ilgili bir bilginiz varsa kripto para madenciliği ile gelir elde etme yollarından biri de bulut madenciliği (cloud mining) olarak karşımıza çıkıyor. Peki bulut madenciliği nedir, güvenilir bulut madenciliği siteleri nelerdir? Açıklamaya çalışacağız.

Bulut madenciliği nedir?

Madencilik yapmak, para kazanmak isteyen çoğu kişinin düşündüğü bir şey. Ancak gerekli donanımları sağlamak için de binlerce dolar para harcanması gerektiği de bir gerçek. Madencilik yapmak için ya gerekli ekipmanınız olacak ya da bulut madenciliğini tercih edeceksiniz. Madencilik için gerekli ekipmanınız yoksa bulut madenciliği sizin için çok iyi bir seçenek olabilir.

Bulut madenciliği nedir? Bulut madenciliği, ekipmanlar ve yazılımlarla uğraşmaksızın uzaktan Bitcoin ve kripto para üretimine katılmanın bir yoludur. Bulut madenciliğinde genellikle şirketlerden bir sözleşme satın alırsınız. Bu sözleşme sayesinde şirketin madencilikten elde ettiği kâra sözleşme yaptığınız süre boyunca ortak oluyorsunuz.

Yani siz para veriyorsunuz, onlar madencilik yapıyor, Bitcoin gibi kripto paraları madencilik sonucu çıkarıp kârlarından pay veriyorlar. 

Biraz daha detaylandırmak gerekirse olay şu şekilde gerçekleşiyor: Örneğin bulut madenciliği yapmak isteyen kişi, ilgili şirkete 200 dolar ödeme yapıyor. Bu kişi, verdiği bu ücretle şirketin madencilik gücünü kiralıyor ve onlar gerekli olan her şeyi yapıyorlar.

Yani; elektrik faturası, yazılım, donanım ihtiyaçları, aletlerin soğutma çalışmaları gibi kısımlarla uğraşmıyorsunuz. Siz parayı verdikten sonra şirket sizin için ASIC cihazlarını bu doğrultuda çalıştıyor. Ardından da sizin elde ettiğiniz kârı, vereceğiniz hesaba yatırıyor.

Merak edebileceğiniz diğer bir soru ise “Bu şirketler bunu neden kendileri yapmıyor? Maden ortaya çıkabilecek bir gelir var bu parayı neden bölsünler? Bu sorunun cevabını ise şöyle verebiliriz.

Kontratına sahip olduğunuz cloud mining şirketi sizin verdiğiniz parayla madencilik işine daha çok yatırım yapıyor. Bu yatırım ise şirketin ödüllere daha hızlı ulaşmasına olanak sağlıyor. Yani siz onlara para vererek hem kendinizin, hem de şirketin daha çok kripto paraya ulaşmasını sağlıyorsunuz.

Başka bir açıdan baktığımızda da bu şirketler elde ettiği kazancı kripto paralar üzerinden sağlıyor. Yani kripto paralarda yaşanacak ani bir düşüş şirketlerin de zor duruma düşmesini sağlayabilir. Bulut madenciliği sitelerini kullanan kişiler ise şirketlerin bu riski en aza indirmesini sağlıyor diyebiliriz.

Bulut madenciliği ile nasıl para kazanılır?

Bulut madencilik, kullanıcının belirli bir süreliğine madencilik gücü kiraladığı ve karşılığında kripto para birimi elde ettiği bir modeldir. Para kazanma, kiralama ücretinin, elde edilen kripto paraların pazar değerinden düşük olması durumunda gerçekleşir.

Ancak buna daha detaylı bir şekilde cevap verelim.

Siz, bir kullanıcı olarak, bu bulut madenciliği hizmetinden belirli bir süre için madencilik gücü kiralarsınız. Bu madencilik gücü, genellikle bir sözleşme aracılığıyla alınır ve belirli bir fiyata mal olur. Sözleşme süresince, ödediğiniz ücret karşılığında, madencilik ile üretilen kripto paralar size tahsis edilir.

Bu sözleşmenin özelliğine bağlı olarak, üretilen kripto para birimleri düzenli aralıklarla sizin cüzdanınıza aktarılır. Bu kripto paraları daha sonra bir kripto para borsasında satabilirsiniz.

Buradaki para kazanma mantığı, madencilik gücü kiralama ücretinin, üretilen kripto para birimlerinin pazar değerinden düşük olmasıdır. Eğer üretilen kripto para birimlerinin değeri, madencilik gücü kiralama ücretini aşıyorsa, net kar elde etmiş olursunuz.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin değeri oldukça değişkendir ve bu nedenle bulut madenciliği belirli bir risk içerir. Ayrıca, bazı bulut madencilik hizmetleri, özellikle de yeni ve daha az bilinen olanlar, dolandırıcı olabilir. Bu yüzden bulut madenciliği hizmeti satın alırken dikkatli olmalısınız.

Cloud mining (bulut madenciliği) nasıl yapılır?

bulut madenciliği nasıl yapılır

Bitcoin madenciliği ve Ethereum madenciliği yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi madencilik ekipmanları oldukça pahalı. Aslında ucuz ekipmanlar da var ancak bunlarla gelir elde etmeniz oldukça zor.

Mesela Ethereum madenciliği için yüksek performanslı ekran kartlarına ihtiyaç duyarken; Bitcoin madenciliğinde fiyatı binlerce dolar olan ASIC’ler ile çalışmak zorundasınız.

Ayrıca bu cihazları aldınız diyelim, elektronik cihazlar olduğu ve yüksek performans gösterdikleri için soğutma maliyetleri de oluyor. Elbette bunlar bir de elektrik faturalarına yansıyor.

Ethereum madenciliği yapmak isteyenler, iyi bir sistem elde etmek için birçok ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Ekran kartı fiyatları da oldukça fazla. Giriş seviyesi bir ekran kartının ortalama 2 bin TL olduğu göz önüne alınırsa karşımıza çok yüksek bir maliyet çıkıyor.

Bitcoin madenciliği yapmak isteyenler için de bu durum geçerli. Önceki yazılarda da bahsettiğimiz gibi CPU, GPU madenciliği artık Bitcoin için geçerli değil. Geçerli olsa bile yapmanız, ödüle ulaşmanız çok zor. ASIC’ler ise çok pahalı.

Cloud mining nasıl yapılır sorusunu soranlar öncelikle güvenilir sitelerle çalışmalıdırlar. Her kullanıcı kendi araştırmasını yapmalı fakat elbette biz de sizlere birkaç örnek site göstereceğiz.

Ancak sorumluluk sadece size ait. Bu yazıyla yalnızca bilgi edinmeniz amaçlanmıştır, herhangi bir hizmet tavsiyesi içermez. Geçmişe baktığımız zaman birçok bulut madenciliği sitesi kullanıcılarını dolandırarak ortadan kaybolmuşlardır. Bulut madenciliği alanında faaliyet gösteren sayısız dolandırıcı olduğunu unutmayın.

Bulut madenciliği yapmak istiyorsanız çalışacağınız şirketin güvenilir olduğuna karar vermeniz gerekmekte. Yani iyi bir bulut madenciliği araştırma sürecine girmelisiniz.

Ayrıca bu şirketlerin sizle yapacağı sözleşme şartlarını iyi okumalısınız. Bu sözleşmelerde bulunan ve karşınıza çıkabilecek diğer giderlerini öğrenmeniz sizin yararına olacaktır.

Diğer yandan hangi kripto para ile bulut madenciliği yapmak istiyorsunuz? Çünkü yapacağınız sözleşme ve elde edeceğiniz gelir de bu durumda önem kazanıyor. Düşündüğümüzde madencilik yapacağınız kripto paranın fiyatının yükselmesi ya da düşmesi söz konusu olacaktır.

Ayrıca her kripto paranın üretim zorluğu birbirinden farklıdır. Bu sebepler sonucunda da elde edeceğiniz geliri ya da kaybedeceğiniz parayı da göz önünde bulundurmalısınız.

Bulut Madenciliği Siteleri

Şimdi de örnek olarak bazı bulut madenciliği sitelerini sıralayacağız:

Genesis Mining

2014 Şubat’da kurulan şirket bu tarihte kurulması sebebiyle en tecrübeli şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. İngiliz Virgin adalarında faaliyetlerine başlayan şirket bulut madenciliği yaparak sadece Bitcoin ve Dash elde ediyor. Önceden Litecoin, Ethereum ve Monero için de faaliyet göstermekteydi.

CryptoUniverse

Saydığımız ve sayacağımız bulut madenciliği siteleri kadar eski olmasa da CryptoUniverse de 2 senedir madencilik ağında yer alıyor. Şirketin bulut madenciliği projesinin altındaki fikir, kripto para elde etmek isteyenlerin kolay yoldan kazanç elde etmeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle birçok bütçe için uygun sözleşmeleri var. Kullanıcılar siteye kaydolup bulut madenciliği yapmaya başlayabilirler.

Hashflare

Bu şirket ise diğerlerine göre daha farklı bir çalışma gösteriyor. Bulut madenciliğini kendileri değil de 3. taraf kişiler yapıyor. Yani ne sizin elinizde ne de onların elinde herhangi bir elektronik cihaz bulunmuyor.

Hashflare’in kullanıcılarına sunduğu sözleşmeler ise Bitcoin, Ethereum, Litecoin’i kapsıyor. Ancak 3. taraf kişiler de işin içine girdiği için pek önerilmiyor diyebiliriz.

Bulut madenciliği özet

Bulut madenciliği nedir? Bulut madenciliği nasıl yapılır? Ekipmanlar ve yazılımlarla uğraşmaksızın uzaktan Bitcoin ve kripto para üretimine katılmanın bir yoludur. Bulut madenciliği yapan şirketlerden birine güvenerek sözleşme imzalıyorsunuz. Bu sözleşme karşılığında bir miktar ücret ödüyorsunuz.

Bulut madenciliği güvenilir mi? Dediğimiz gibi geçmişte binlerce kişi bulut madenciliği sebebiyle dolandırıldı. Günümüzde de bu dolandırıcılık devam ediyor. Bu sebeple dikkatli olmalısınız. Sektörde güvenilir şirketler var mı? Elbette ancak bunlar da ucuz değiller. Hayatın her köşesinde olduğu gibi burada da ne kadar ekmek, o kadar köfte prensibi geçerli.

Bulut madenciliği kârlı mı? Belirttiğimiz üzere bu biraz riskli bir durumdur. Kripto para piyasasının nereye gideceğini bilmek ve ona göre yatırım yapmak gerekiyor.

Unutmadan söyleyelim yazımızda yer alan cümlelerin hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir.

Bulut madenciliği ile hangi kripto paraları elde edebilirsiniz? Bulut madenciliği ile madenciliği yapılabilen, yani PoW algoritmasını kullanan kripto paraları kazabilirsiniz. Bulut madenciliği hizmetleri, yaygın olarak Bitcoin madenciliği sunuyor. Bunun yanında Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Dash gibi kripto paraların madenciliği de bulut madenciliğinde kullanılıyor.

Bulut madenciliği nedir, bulut madenciliği nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Ethereum madenciliği için Ethereum madenciliği nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer güncel Bitcoin haberlerini görmek istiyorsanız da bağlantıya tıklayarak güncel Bitcoin haberlerine ulaşabilirsiniz!

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

 1. halil Yanıtla

  barış bey merhaba

  bulut madenciliği hakkında destek olma durumunuz var mı , çünkü karışık bir yer ve gerçekten güvenilir bir tavsiye almak gerekiyor.

  yada tavsiye verecek bir kişiye yönlendirebilir misiniz ?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba, bulut madenciliği konusunda güvenilir çok platform yok. Çoğu dolandırıcılık. Eğer madencilik düşünüyorsanız doğrudan kendiniz yapın.