Bunu Gözden Kaçırma #2: Telefon numaranızı cüzdan adresi olarak kullanın

Bunu Gözden Kaçırma serisinin 2.'sinde kullanıcıların telefon numaralarını kriptografik adrese dönüştürerek para transfer sürecini kolaylaştıran Celo var.

Blockchain alanında dikkatimi çeken projeleri, Bunu Gözden Kaçırma serisinde topluyorum. Serinin ilk yazısında Polkadot ve Kusama’yı ele almıştım. Şimdi sırada Facebook’un Libra’sına rakip olarak görülen Celo var.

Celo, ilk mobil bazlı blok zinciri platformu olarak karşımıza çıkıyor. Tanzanya, Kolombiya, Arjantin, Meksika, Filipinler ve Kenya’da sadece bir telefon ile herkesin erişebileceği finansal araçlar oluşturmayı hedefliyor.

Celo ağı, kullanıcılarına stabil Celo Doları, yerel para birimler, emtia bazlı stabil para birimleri ve daha fazlasını sunuyor. Celo’nun ana şirketi C Labs, geliştirdiği cüzdan uygulaması ile para gönderme işlemini SMS kadar kolay hale getirmiş.

Teknolojisi

Celo kullanıcıların sisteme hafif bir uygulama ile bağlanmasını sağlıyor. Bu uygulamanın arkasındaki protokol, popüler blok zincirleriyle kıyaslandığında senkronizasyon için gerekli veri miktarı, çok daha az.

Rehberden seç, para gönder

Celo, alıştığımız sistemden farklı olarak kullanıcıların telefon numaralarını kriptografik bir adrese dönüştürerek gönderim sağlıyor.

Özetle rehberinizden bir kişinin telefon numarasını girmeniz yeterli. Kişi rehberinizde olmasa bile gönderim yapabiliyorsunuz. Celo, gönderdiğiniz parayı bir ara cüzdanda bekletiyor ve gönderim yaptığınız kişi Celo hesabı oluşturduğunda parasını hesabına çok kolay alabiliyor.

İşlem ücreti ödemelerinde kolaylık

Örneğin Ethereum ağına ait bir stabil para birimi göndermek için Ether’e ihtiyaç duyuluyor. Celo, işlem ücretlerini de gönderim yapılan para birimi ile alıyor ve işlem için iki ayrı para birimine duyulan gereği ortadan kaldırıyor.

İşlem yap, saygınlık kazan

Celo, üzerinde işlem yapan kullanıcılar için ayrıca bir dijital kimlik görevi görüyor. Kullanıcılar işlem yaptıkça saygınlık kazanıyor ve kredibiliteleri artıyor. Böylece ileride kişiden kişiye kredi işlemleri için de altyapı sağlanmış oluyor.

Nasıl faydalanabiliriz?

Celo, Blockchain sektörünün önde gelen risk sermayesi şirketlerinden Polychain Capital ile birlikte Celo üzerinde proje geliştirmek isteyenlere fon sağlıyor.

Bireyler ise Celo Fellowship programına katılarak 500 dolar ila 10 bin dolar arasında bir bütçe alarak Celo’ya katkı sağlayacak çalışmalarda bulunabiliyorlar.

Celo’ya ait aşağıdaki güzel videoyu da izlemenizi tavsiye ederim:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl