Buterin: Ethereum, bensiz de var olacak kadar büyük

Ethereum’un kurucu ismi Vitalik Buterin, Arjantin’de düzenlenen “AskVitalikBa” etkinliğine katıldı. Buterin, etkinlikte kripto paralar ve Ethereum ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

27 yaşındaki bilgisayar programıcısı, kendisi olmadan da Ethereum’un büyümeye devam edeceğini söyledi. Ayrıca Buterin, Proof-of-Stake (PoS) modelinin daha verimli ve sansüre karşı daha dayanıklı olduğunu ifade etti.

“Ethereum, Vitalik Buterin ile veya Vitalik Buterin’siz var olmaya devam edecek” diyen Ethereum kurucusu, “Ethereum topluluğu büyük ve bir nedenden dolayı ortadan kaybolsam bile büyük bir blok zinciri olarak kalacak fakat açıkçası hiçbir yere gitmiyorum.” dedi.

2017 yılının Haziran ayında Buterin’in öldüğüne dair bir söylenti ortaya çıkmış, hızla yayılan söylentilerden sonra ETH fiyatı yüzde 30 oranında değer kaybetmişti. Buterin, hayatta olduğunu kanıtlamak için bir Ethereum blok numarası ve buna karşılık gelen hash’i kağıda yazarak çektiği fotoğrafı Twitter’dan paylaşmıştı.

Vitalik Buterin, Arjantin’de düzenlenen etkinlikte

Bilindiği üzere Ethereum, 2.0’a geçişin eşliğinde. Ethereum’da madenciliği sona erdirecek olan 2.0 ile birlikte Proof-of-Stake (PoS) kullanılmaya başlanacak. Geçişin 2022 yılının ortalarında yapılması hedefleniyor. Buterin, PoS hakkında şöyle konuştu:

“Proof-of-Stake’in sansüre karşı Proof-of-Work’ten çok daha dayanıklı olduğuna inanıyorum.”

Ethereum’un kurucusuna göre, hükümetlerin PoS katılımcılarını sansürlemesi daha zor. Buterin, PoW’de çok fazla enerji ve madencilik ekipmanı ihtiyacının olmasının, Çin’de yaşandığı gibi hükümetlerin madencileri bulmasını kolaylaştırdığını savunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl