Yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin satıp bir gün sonra zararına aldı

Haziran ayında platformdan çekim işlemlerini durduran ve daha sonra iflas başvurusunda bulunan Celsius'ta CEO Alex Mashinsky'nin yüz milyonlarca dolarlık kullanıcı fonlarıyla işlemler yaparak henüz Ocak ayında dâhi çok büyük zararlar ettiği belirtildi. Mashinsky'nin o dönem yatırım ekibini toplayarak "Kontrolü ben devralıyorum" dediği ve bu hamlenin çok büyük kayıplara yol açtığı ifade edildi.

Kripto para endüstrisi Mayıs ayında Terra LUNA çöküşüyle başlayıp Haziran ayında Celsius kriziyle devam eden bunalımda büyük fon yöneticilerinin, milyarlarca dolarlık kullanıcı fonlarıyla nasıl işlem yaptıklarını şaşkınlıkla öğrenirken, bu olaylarla ilgili bir ilginç haber de Financial Times’dan geldi.

İngiliz medya kuruluşuna konuşan ve isimleri açıklanmayan kişiler, Celsius CEO’su Alex Mashinsky’nin, kullanıcı fonlarıyla neler yaptıklarını ve şirketi nasıl zor duruma soktuğunu detaylarıyla anlattılar.

Fed toplantısı öncesi “Kontrolü ben alıyorum” toplantısı…

Financial Times’ın birden fazla kaynağına dayandırdığı bir olayda Mashinsky, Fed’in Ocak ayındaki toplantısından bir gün önce yatırım ekibini topladı ve “Bundan sonra şirketin trade stratejileriyle sadece ben ilgileneceğim” dediği bir konuşma yaptı. Financial Times kaynaklarından biri, “Onlarca yıllık tecrübesi olan finans yöneticilerini tek bir kararla, dışarıda bıraktı” dedi.

“Yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin satıp, bir gün sonra zararına geri aldı”

Yaşanan onlarca olaydan en önemlisi ise belki Mashinsky’nin duygularına yenik düşerek yaptığı yüz milyonlarca dolarlık trade işlemleriydi. FT kaynakları bu olayda da Celsius CEO’sunun, platformun zaten güvenilir olmayan varlıklarını kontrol etmeden, tam da FOMC toplantısından bir gün önce yüz milyonlarca dolarlık satış yaptığını ancak beklediği fiyat hareketleri gelmeyince de, bir gün sonra zararına geri aldığını söylediler.

Mashinsky’nin satışı onun Fed toplantısından sonra düşüş beklediğini gösteriyor ancak bu toplantıdan hemen sonra Bitcoin fiyatı yükselişe geçmişti.

“Çok büyük sayıda Bitcoin’le oynuyordu”

Bir kaynak konuyla ilgili yorumunda, “Güvenli olmayan bilgilere dayanarak şirket trader’larına sürekli olarak emir defterlerinin dışında dev işlemler yapmalarını emrediyordu. Çok büyük sayıda Bitcoin’le oynuyordu” dedi. Bir başka kaynak ise, “Kendisini kripto piyasalarını bilen biri olarak tanıtmış olabilir ancak trade masasını yönetemiyordu” yorumunu yaptı.

Fed o dönem faiz artırımı konusunda kararını net şekilde vermiş ve açıklamalarını yapmıştı. Mashinsky’nin beklediği hamleler kısa vadede olmadı ve Celsius Ocak ayında milyon dolarlık trade kaybı açıkladı. FT kaynakları ise bu zararın ne kadarının CEO kaynaklı olabileceği yönünde tahmin yürütmenin zor olduğunu belirttiler.

Hatırlanacağı üzere Mashinsky ve Celsius’un avukatları, New York’taki mahkemeye şirketin yanlış yönetimden değil, kripto para fiyatlarındaki büyük çöküşten dolayı iflas ettiğini söylemişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl