Büyüyen futbol-NFT platformu Sorare’ye İngiltere’de soruşturma

Eylül ayında, başını Softbank'ın çektiği bir fonlama turunda 680 milyon dolarlık yatırım alan futbol tabanlı bir NFT platformu olan Sorare'yle ilgili Birleşik Krallık'ta bir soruşturma başlatıldı. Ülkenşn Kumar Komisyonu, Sorare'nin bu anlamda bir lisansa sahip olmasının gerekip gerekmediğini araştırıyor.

Son dönemin büyüyen NFT platformlarından olan Sorare, Birleşik Krallık Kumar Komisyonu tarafından mercek altına alındı. Komisyonun 8 Ekim tarihli bir tüketici bilgilendirme mektubunda, Sorare’nin lisanslı bir operatörün uyması gereken kumar regülasyonlarının dışında çalıştığı belirtildi ve kullanıcılara platform üzerinde işlem yapıp yapmama konusunda dikkatli olmaları tavsiye edildi.

Kumar mı değil mi?

Tüketici uyarı metninde ayrıca Sorare’nin bir kumar lisansına sahip olup olmaması gerektiği ve sunduğu hizmetlerin de kumar kategorisine alınıp alınmaması gerektiğinin de araştırıldığı belirtildi. Bilindiği üzere Sorare’nin herhangi bir bahis ya da kumar hizmeti bulunmuyor ancak komisyon, dijital futbolcu kartlarının spekülatif yönünün olduğunu ve futbolcu performansına göre de bu kartların değerlerinin değiştiğini dolayısıyla işlemlerin kumar kategorisine girmiş olabileceğini belirtiyor.

Resmi açıklama: Kumar olmadığına eminiz

Konuyla ilgili Fransız merkezli şirketten de resmi açıklama geldi ve Sorare’nin sunduğu hizmetlerin, kumarın düzenlenmiş herhangi bir çeşidine girmediği belirtildi ve “Regüle edilmiş bir kumar hizmeti sunmadığımıza eminiz. Şirketin kuruluşundan bu yana, bu konuyu avukatlarımızla birçok kez konuştuk. Ancak kanuni otoritelerle her zaman birlikte çalışmaya hazırız.” denildi.

Yatırımcıları arasında eski futbolculardan Rio Ferdinand ve Oliver Bierhoff, şu an hala futbol oynayan Antoine Griezmann, Gerrard Pique ve Cesar Azpilicueta ile Reddit kurucusu Alex Ohanian’ın da bulunduğu Sorare, Eylül ayında tam 680 milyon dolarlık yatırım almış ve piyasa değerini 4.3 milyar dolara yükseltmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl