Türkiye’nin Bitcoin madenciliğindeki payı arttı

Zaman zaman kripto para endüstrisiyle ilgili de araştırmalar yapan dünyanın en önemli üniversitelerinden Cambridge, bugün yayımladığı bir araştırma yazısıyla Çin'in Bitcoin madenciliğindeki üretim gücünün, devlet yasaklarından önce de sert şekilde düştüğünü belirtti. Bununla birlikte araştırmaya göre, Türkiye'nin Bitcoin madenciliğindeki payı da geçen seneye kıyasla yüzde 30 arttı.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin verilerine göre; uzun zamandır kripto para madenciliğinde dünyanın lideri olan Çin’in küresel Bitcoin ağına bağlı bilgisayar gücü yani “hash oranı” 2019’un Eylül ayındaki yüzde 75’lik seviyeden, 2021’in Nisan ayında yüzde 46’ya düştü.

Neredeyse her sene kripto paralarla ilgili sert tedbirler aldığını açıklayan Çin, Mayıs ayında ise bu süreçlerin en büyüğünü başlatmış ve neredeyse ülkedeki tüm büyük Bitcoin madencilik tesislerini ya kapatmış ya da onlara giden elektriği kesmişti.

Mayıs ayından sonra teker teker kapattılar

Daha çok kömür olmak üzere fosil yakıtlarla yapılan madencilik bölgelerinin yanısıra, hidroelektrik santrallerinden elde edilen enerjiyle çalışan Sichuan bölgesindeki madenciler de kapatılmıştı. Hatta son olarak madencilik konusunda çok gelişmiş bir bölge olmamasına rağmen doğu tarafındaki Anhui eyaleti de, elektrik kesintilerini bahane ederek buradaki tesisleri de kapatma kararı almıştı.

Bilindiği üzere, Çin’den göç eden madencilerin çoğu da Kazakistan, Rusya ve ABD’ye gitti ya da hala teçhizatlarını bu ülkelere taşımaya çalışıyor.

Yükselen değer Kazakistan

Araştırmaya göre aynı süre içinde ABD’nin hash oranındaki payı ise yüzde 4’ten yüzde 16.8’e çıktı ve onu dünyanın en büyük ikinci Bitcoin üreticisi yaptı. Kazakistan’ın buradaki payı da yüzde 8’e yükselirken, Rusya ve İran da diğer büyük üreticilere katıldı.

Türkiye’nin payı geçen seneye göre arttı

Araştırmaya göre, Türkiye’nin Bitcoin madenciliğindeki payı da artış kaydetti. Geçen yıl Türkiye, küresel Bitcoin madenciliğinin yüzde 0.03’lük bölümünü oluştururken bu oran son verilere göre yüzde 30’dan fazla artışla yüzde 0.04’e yükseldi.

Bitcoin madenciliği haritası: Hangi ülkede ne kadar madencilik faaliyeti var?

Cambridge Üniversitesi’nden Alternatif Finans Merkezi, geçen senenin Eylül ayında da bir kripto para araştırması yayımlamış ve dünyada yaklaşık 100 milyon kişinin Bitcoin ve diğer Blockchain temelli kripto paralara sahip olduğunu açıklamıştı. 2018 yılında ise bu rakam yaklaşık 35 milyondu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl