Elon Musk açıkladı: SpaceX’in de Bitcoin yatırımı var!

dorsey musk

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve ARK Invest CEO’su Cathie Wood, bugün başlayan The B Word etkinliğinde, “Ekonomik Güçlendirme Aracı Olarak Bitcoin” başlıklı panelde konuştular.

SpaceX’in Bitcoin yatırımı var

Musk, ilk defa SpaceX’in de Bitcoin yatırımı olduğunu açıkladı. Miktarla ilgili bir detay vermeyen başarılı girişimci, “SpaceX ve Tesla’nın Bitcoin yatırımı var. Benim de kişisel olarak Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin yatırımlarım bulunuyor.” dedi.

Tesla, SpaceX Bitcoin satmadı

Musk, Tesla’nın Bitcoin’lerini satıp satmadığıyla ilgili sorulara da yanıt verdi. Tesla CEO’su, net bir şekilde “Tesla, SpaceX ve ben Bitcoin satmadık.” ifadesini kullandı.

Bitcoin’in büyük potansiyeli olduğunu vurgulayan Musk, Lightning Network geliştirmesinin öneminin altını çizdi. Tesla CEO’su, Bitcoin’in enerji kullanımı konusunda ise şöyle konuştu:

“Şu anda Bitcoin’in enerji kullanımı konusunda pozitif bir trend söz konusu… Bunun bir bölümü Bitcoin’deki fiyat düşüşünden kaynaklanıyor. Tesla, Bitcoin kabul etmeye başladığında fiyat arttı ve Bitcoin daha fazla enerji harcamaya başladı. Bunu kabul eden bir şirket olamayız. Bu tür durumlar beni ve Tesla’yı negatif şekilde etkiliyor. Bitcoin’deki enerji kullanımı gelişiyor. Kömürle çalışan birçok madenci kapandı.”

Tesla’nın Bitcoin’i tekrar kabulü kuvvetle muhtemel

Musk, Bitcoin yatırımcılarını yakından ilgilendiren bir haber daha verdi ve “Eğer bu enerji kullanımı gelişmeye devam ederse, Tesla’nın yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayacağını buradan duyuruyorum.” dedi.

Bitcoin cüzdanının anahtarlarını kontrol etmenin önemine de değinen CEO, “Bir borsada kripto paranız varsa ve o borsa size anahtar kelimelerinizi vermiyorsa, siz aslında hiçbir şeye sahip değilsiniz demektir. Bu borsa kapanır, hack’lenir ya da devlet tarafından ona el konulursa, kripto paralarınızı kaybedersiniz. Bu yüzden kendi anahtar kelimeleriniz sadece sizde olmalı.” şeklinde konuştu.

Panelin ilerleyen dakikalarında Musk ile Dorsey arasında ikili bir diyalog meydana geldi. Musk, Dorsey’ye “Twitter reklamlarının kripto para ile ödenmesine ne diyorsun?” dedi, Dorsey ise “Kullanıcıların, tercih ettikleri ödeme yöntemini dahil etmeyi isteriz.” cevabını verdi.

Son olarak Musk, negatif faiz gerçeğinden de bahsetti. Ünlü isim, bu konuda “Tesla’nın Avrupa’daki banka bakiyesi negatif faizde. Bu beni çıldırtıyor!” dedi.

Etkinliğin sonunda katılımcılara Bitcoin’den ne umut ettikleri sorusu yöneltildi. Dorsey, “Benim Bitcoin’den umudum dünya barışını sağlaması. Belki uzun dönemde gerçekleşebilecek bir olay ama benim umudum barış.” derken Musk ise “Benim kripto paralar konusunda genel umudum, çok daha az hata olacak bir bilgi sistemi olması. Dolandırıcılık ya da devletlerin hata yapmasından ötürü yaşananların en aza indirgenmesi.” yanıtını verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl