Charles Hoskinson: Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi olacağız

Cardano'nun önde gelen geliştiricilerinden Charles Hoskinson (eski Ethereum CEO'su), Bitcoin ve Ethereum'dan daha iyi olacaklarını söyledi.

IOHK’nin CEO’su ve Cardano’nun (ADA) önde gelen geliştiricilerinden biri olan Charles Hoskinson (Aynı zamanda Ethereum’un esk CEO’suydu), onun “parlak fikri”nin Bitcoin ve Ethereum gibi yerleşik ağır topları yenme için büyük bir şans olduğunu düşünüyor.

Mashable’a konuşan Hoskinson ayırca eşit şartlarda mukayese edildiğinde Cardano’nun rakiplerine göre de üstün olacağı görüşünde:

“Tüm silindirlerde çok daha hızlı ilerliyoruz. Örneğin Ethereum, proof-of-stake algoritması Casper üzerinde yaklaşık üç yıldır çalışıyor. Biz PoS algoritmamız üzerinde bir buçuk yıl çalıştık. Ethereum’un yapabileceğinden çok daha fazla ilerleme kaydettik, şu anda proof-of-stake algoritması ile çalışan bir ağımız var.”

Charles Hoskinson

Hoskinson ek olarak yakın zamanda Ethereum akıllı sözleşmelerinin Cardano’ya güvenli bir şekilde konuşlandırılabileceğini kaydetti:

“Akıllı bir sözleşme geliştiricisiyseniz, bugün Ethereum için geliştiriyor olabilirsiniz. Katmanımız hazır olduğunda Ethereum akıllı sözleşmenizi sistemimize yerleştirebilileceksiniz. Ethereum’a göre daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetle çalışacaklar.”

Haskell programlama dilini ilk kullanan kripto para birimi olan Cardano’nun şu anki proof-of-stake algoritması Ouroboros olarak adlandırılıyor. Haskell’in kendisi son derece güvenli ve hatasız olduğundan dikkat çekici.

Kağıt üstünde Cardano’nun neredeyse her şeyi düşündüğü görülüyor. Fakat bazen önce atılmak sonra düşünmek zorundasın ki Cardano’nun rakiplerinin yaptıkları da bu. Cardano’nun Bitcoin ve Ethereum karşısında potansiyel teknik üstünlükleri var ama gerçek şu ki Bitcoin, kripto para camiasında son derece iyi biliniyor ve ilk olmasının avantajı var, Ethereum’da ise halihazırda binlerce merkezsiz uygulama ve ICO var. Cardano, geliştiricilerin bu tür projeleri inşa etmeye yönelik araçları henüz geliştirmedi. Geliştiricileri, yeni bir platforma dahil etmek zor olabilir; geliştiricileri iOS ve Android’den Windows Phone’a taşımak isteyen Microsoft bunu denedi ve başarısız oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl