Cardano, proof-of-stake’e (hisse kanıtı) dayalı bir blok zinciri platformudur. Cardano, hakemli araştırmalara dayalı olarak kurulan ve kanıta dayalı yöntemlerle geliştirilen ilk platformdur.

Cardano, Ouroboros adı verilen, hem izin gerektiren hem de gerektirmeyen blok zincirlerinde kullanılabilen bir konsensüs protokolünü temel alıyor. Cardano platformu, para birimi olarak ise ADA’yı kullanıyor. ADA, adını ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen, şair Lord Byron’ın kızı, 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’den aldı. ADA, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir kullanıcıya gönderilebilen, güvenli bir değer değişim aracı olarak kullanılabilir. Her işlem kalıcı, güvenli ve şeffaf bir şekilde Cardano blok zincirine kaydedilir.

Her ADA sahibi, aynı zamanda Cardano ağında bir hisseye sahiptir. Bir cüzdanda saklanan ADA, ödül kazanmak için bir stake havuzuna devredilebilir. ADA’nın zamanla Cardano platformundaki uygulamalar ve hizmetler için de kullanılabilir olması hedefleniyor.

ADA, bugün 38 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük beşinci kripto para konumunda. ADA fiyatı, 18 Temmuz 2021 itibari ile 1.20 dolar.

Son dakika Cardano haberleri için:

Yükleniyor...