Çates kaç lot verir? Çates halka arzı ne zaman?

çates halka arz

Çatalağzı Termik Santral diğer adıyla Çates Elektrik Üretim halka arz oluyor! Uzun zamandır beklenen bu halka arzın onaylanmasının ardından pek çok yatırımcı sosyal medyada ve arama motorlarında Çates halka arzı ne zaman ve Çates kaç lot verir gibi sorulara yanıt aramaya başladı. Bu yazımızda Çates ne iş yapar, Çates halka arz ne zaman ve Çates kaç lot verir gibi soruları yanıtlayacağız.

Çates ne iş yapar?

Çatalağzı Termik Santral ağır sanayide kullanılamayan, bölgenin taş kömürünün enerji üretiminde değerlendirilmesi için kurulmuştur. 2014 yılında o dönemki adıyla Bereket Enerji olan Aydem Enerji bünyesine katılan Çatalağzı Termik Santral, Karadeniz Bölgesi’nden elde ettiği düşük verimli kömür ile termik santralde elektrik üretimi gerçekleştirmektedir. Şirket Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık %2,25’ini karşılamaktadır.

Çates halka arzı ne zaman?

Çates Elektrik, Kasım ayının son haftasında talep toplayacak. Bugün yapılan açıklamada, talep toplama tarihleri 30 Kasım – 1 Aralık olarak açıklandı.

Çates halka arz fiyatı ne kadar?

Çates halka arzı 57,15 TL ile gerçekleşecek. Yoğun bir katılım olması beklenen bu halka arzın konsorsiyum liderliğini İnfo Yatırım üstleniyor.

Çates, eşit dağıtım mı oransal mı?

Çates Elektrik halka arzında bireysele eşit dağıtım yöntemi uygulanacak. Ancak yalnızca Borsa İstanbul’daki yatırımcılara değil Aydem Grubu çalışanlarına da eşit dağıtım yöntemi ile payların %2’si dağıtılacak.

Çates halka arzında tahsisat yapılacak gruplar şu şekilde:

  • 19 milyon 830 bin lot (%60) Bireysel yatırımcılara
  • 661 bin lot (%2) Aydem Grubu çalışanlarına
  • 6 milyon 610 bin lot (%20) Yurt içi kurumsal yatırımcılara
  • 5 milyon 949 bin lot (%18) Yurt dışı kurumsal yatırımcılara

Çates halka arz kaç lot verir?

Çatalağzı Termik Santral halka arzından bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yapılacak ve bireysel yatırımcılara ayrılmış olan lot sayısı yaklaşık 20 milyon.

Bu halka arzın rekor seviyede olmasa bile en az Ekos Elektrik kadar talep görmesi bekleniyor. Ekos Elektrik halka arzına filtre edilmemiş verilere göre 3 milyon 343 bin kişi katılmıştı. Eğer Çates halka arzına 3 milyon bireysel yatırımcı katılırsa 6 lot dağıtım gerçekleşecek. Katılımcı sayısı 3 milyonun altında örneğin 2,8 milyon olursa kişi başına 7 lot düşecek.

Vereceği lot sayısına göre Çates halka arzından katılımcıların 340-400 TL arasında bir pay elde etmesi bekleniyor.

Çates halka arz gelirleriyle ne yapacak?

Şirket web sitesinde yayınlanan taslak izahnameye göre halka arzdan elde edilecek gelir mali borçluluğun azaltılması ve şirketin mevcut operasyonlarının finansmanında kullanılacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl