CBDC’leri yasaklayan Ron DeSantis başkan adayı oluyor

Geçtiğimiz hafta Florida eyaletinde merkez bankası dijital paralarını resmen yasaklayan vali Ron DeSantis, ABD başkanlık yarışında adaylığını koymaya karar verdi. Reuters'ın geçtiği bilgiye göre resmi açıklama 25 Mayıs günü yapılacak.

Florida valisi Ron DeSantis de başkanlık seçimlerine girmeye hazırlanıyor. Haber ajansı Reuters’ın verdiği bilgilere göre; gelecek hafta başkan adaylığını açıklamayı düşünen vali, direkt olarak Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’deki rakibi olacak.

Ajansın iki kaynağına dayandırdığı habere göre gelecek hafta dosya ve imza işlerini halledecek olan DeSantis, 25 Mayıs günü ise bir bağış organizasyonunda resmi açıklamasını yapacak. 29 Mayıs günü ise daha resmi bir törenle bu duyuru taçlandırılacak.

Trump’ı geçebilir mi?

Haberde Trump’ın son dönemde DeSantis hakkında sert bir tavır sergilediği, bu yüzden anketlerde daha çok Trump’ın ön plana çıkmaya başladığı da yazıldı. DeSantis, adaylığı için zemini hazırlama konusunda Cumhuriyetçi milletvekillerinden de yardım alıyor. Onu destekleyen yeni bir siyasi eylem grubu Never Back Down, erken seçim yapılan eyaletlerde personel istihdam etmesinin yanı sıra ekstra fon da topluyor.

44 aşındaki DeSantis son olarak geçen sene Demokrat Parti’den olan ralibine yüzde 20’lik bir fark atarak yeniden vali seçilmişti.

CBDC’lere “hükumet kontrolü” nedeniyle karşı

CBDC’leri yasaklayan Florida valisi geçen hafta konuyla ilgili ilginç bir benzetme yapmış ve “Cin, bir kez şişeden çıktıktan sonra onu tekrar şişeye sokmanın çok zor olacağını düşünüyorum. Bilirsiniz, nakit kraldır, buna sahip olduğunuzda kendi kaderinizi kontrol edersiniz.” demişti.

CBDC’lerin hükumet kontrolünü daha da sertleştirdiğini ve bu yüzden halkın iyiliğine olmadığını belirten vali, diğer eyaletlere de benzer yasaların getirilmesini önermişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl