CBOE’nin bir Bitcoin ETF’si başvurusu yaptığı ortaya çıktı

Dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından biri olan CBOE'nin geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), bir Bitcoin ETF'si başvurusu yaptığı belirlendi.

ABD regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından biri olan Chicago Board Options Exchange’den (CBOE), bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) lisans başvurusu aldığı belirlendi.

Finance Magnates’de yer alan habere göre daha önceki başvurular reddedilirken bu Bitcoin ETF’si daha iyi bir şansa sahip görünüyor.

SEC, kripto para destekli fonlarla ilgili sert bir duruş sergilemesine karşın bu defa bu başvurunun başarı şansı daha yüksek olabilir, çünkü SEC, geçtiğimiz haftalarda Bitcoin ve Ethereum‘u bir menkul kıymet olarak sınıflandırmadığını bildirdi. Sonuç olarak bu karar kripto paraların ETF’ler olarak alınıp satılabilir hale gelmesini sağlayabilir.

ETF, bir hisse senedi gibi işlem gören ama varlığa dayalı olan bir fon. ETF‘ye yatırım yapanlar varlığa doğrudan sahip olmamakla birlikte kârdan pay alıyorlar. Bu yatırım ürünleri, diğer ürünlere göre oldukça düşük maliyetli olması, profesyonel ekiplerce tasarlanıp yönetilmesi gibi nedenlerle yaygın olarak tercih ediliyor. Bugün ETF piyasasının toplam büyüklüğünün 5 trilyon dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.

Her şey planlandığı gibi giderse CBOE, Bitcoin ETF’sini 2019’un ilk çeyreğinde piyasaya sürecek.

→ BITCOIN’İ BEKLEYEN 6 BÜYÜK OLAY

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl