Ayı piyasasına rağmen 55 milyon dolar yatırım alan proje ‘unicorn’ statüsüne çıktı

Kripto para piyasasında düşüş havası devam etse de bazı önemli girişimler ciddi yatırımlar almaya devam ediyor. Modüler bir yaklaşımla daha iyi bir blok zinciri altyapısı oluşturmayı amaçlayan Celestia Labs, 55 milyon dolar fon topladığını duyurdu.

Celestia Vakfı, yaptığı açıklamada, risk sermayesi şirketleri Bain Capital Crypto ve Polychain Capital liderliğindeki finansman turunda 55 milyon dolarlık fon toplandığını bildirdi.

Placeholder, Galaxy, Delphi Digital, Blockchain Capital, NFX, Protocol Labs, Figment, Maven 11, Spartan Group, FTX Ventures, Jump Crypto ve Balaji Srinivasan, Eric Wall ve Jutta Steiner gibi seçkin melek yatırımcılar da finansman turuna katılım sağladı.

“Celestia, ‘unicorn’ girişimi oldu”

Anlaşmalarla ilgili bilgi sahibi olan bir kişiye göre, finansman bu yılın başlarında sessizce gerçekleştirilen A ve B Serisi kombine turdan geldi. Kaynağın iddiasına göre, son sermaye girişimi ile 1 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşan Celestia, “Unicorn” statüsü kazandı. Unicorn girişim, 1 milyar dolar değerin üzerindeki girişimleri ifade ediyor.

Celestia, tasarım açısından “monolitik” olarak nitelendirdiği Ethereum gibi yerleşik oyuncularla rekabet edebilmek için “modüler bir blok zinciri mimarisi” inşa etti.

Celestia’nın sırrı, blok zinciri kullanıcılarının işlemlerin gerçekleştiğini kabul etme şekli olan yürütme ve mutabakat mekanizması arasında ayrım yapmak.

Celestia Labs’ın kurucu ortağı Mustafa Al-Bassam’a göre; son on yılda kripto, daha düşük işlem maliyetleri sunmak adına merkezsizleşme ve yeni monolitik L1 akıllı sözleşme platformlarının bitmeyen döngüsüyle darboğaza sokuldu. Al-Bassam, “Birbirine bağlı, modüler veri kullanılabilirlik seviyelerine ve yürütme motorlarına sahip bir blok zinciri ortamı hayal ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz eylül ayında Fuel Labs, Blockchain Capital ve Stratos Technologies tarafından yönetilen bir finansman turunda, Modular Execution Layer teknolojisi için 80 milyon dolarlık bir fon toplamıştı. Fuel Labs ile Celestia arasında da yakın bir bağ var, çünkü Celestia’nın iletişim müdürü Ekram Ahmed, Fuel’in stratejik danışmanı.
Celestia en son Mart 2021’de, Binance Labs, Maven 11 ve KR1 gibi destekçilerden 1.5 milyon dolarlık tohum yatırımı almıştı. Şirket, Mamaki adlı test ağını bu yılın mayıs ayında başlattı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl